SNG - Galéria insitného umenia Pezinok
* SNG - Gallery of Ingenuous Art Pezinok

Slovenská národná galéria

Kontaktné údaje

Mapa:

Mapa/Map

Schaubmarov mlyn
Cajlanská 255, 902 01 Pezinok - Cajla

Tel.: +421 33 640 40 35
Mobil: +421 904 16 52 63
E-mail: pezinok@sng.sk
Www: www.sng.sk

 

Otváracie hodiny

 

štvrtok – piatok: 9.00 - 16.00
sobota – nedeľa: 10.00 - 18.00

 

Možnosti vstupu, vstupné

 

dospelí: 2 €
študenti, dôchodcovia, ZŤP: 1 €
viac: https://www.sng.sk/sk/pezinok/navsteva/otvaracie-hodiny-a-vstupne

 

História-popis

Galéria insitného umeniaGaléria insitného umeniaGaléria insitného umenia sídli od 18. novembra 1997 v rekonštruovanom objekte tzv. Schaubmarovho mlyna v Pezinku - Cajle, pôvodne z roku 1767, ktorý je kultúrnou a technickou pamiatkou. V mlyne sa nachádza revitalizovaná mlynská technika z roku 1913. Galéria, ktorá je v správe SNG, je prvou a jedinou svojho druhu na Slovensku.

 

 

FOTOGALÉRIA Z EXPOZÍCIE

 

Expozície

Galéria insitného umeniaInsita – In situ
Expozíciu tvorí reprezentatívny výber 150 maliarskych, sochárskych, kresbových a grafických diel od 50 insitných umelcov. Predstavené sú diela významných umelcov nielen zo Slovenska, ale súčasťou expozície je aj exkluzívna kolekcia diel zo slovenskej enklávy Kovačice v Srbsku, z Českej republiky, Francúzska, Talianska, Nemecka, Poľska, Portugalska, Izraela a Brazílie. Prezentované diela, autori ktorých nemajú výtvarné vzdelanie, vynikajú spontánnosťou a autenticitou.

 

KOLEKCIA SLOVENSKÉHO INSITNÉHO UMENIA
Galéria insitného umeniaInovovaná kolekcia prezentuje diela významných slovenských insitných umelcov ako Ondreja Šteberla so svetom básnivých metafor, pantomímami tvarov, alegorickými a biblickými bytosťami, Juraja Lauka s dynamickými a ohnivými maľbami, Zuzanu Virághovú s maľbami plnými baladickej a lyrickej poézie, Ľudovíta Kochoľa s premyslenou konštrukciou priestoru, Júliusa Považana s obrazovou kronikou štiavnických baníkov a i.

 

Galéria je súčasťou Slovenskej národnej galérie

 

 

 

Informácie aktualizujeme priebežne a vyhradzujeme si právo na ich zmenu!