Grand Castle Liptovský Hrádok

Hrad a kaštieľ Liptovský Hrádok

 

Kontaktné údaje

Ulica Magdaleny Zai 1, 033 01 Liptovský Hrádok
(starý názov pre GPS zariadenia: Ulica Československej armády 1, Liptovský Hrádok)
GPS súradnice: 49° 2' 46.11" N, 19° 43' 56.21" E
Rezervácie: Tel: +421 44 520 77 11
E-mail: reservations@grandcastle.sk
Www: http://www.grandcastle.sk/sk/hrad-a-kastiel

 

Otváracie hodiny

 

Informácie o prehliadkach:

Zimná sezóna 1.09. – 30.06.
Otváracie hodiny
Pondelok – Nedeľa: od 11.00 do 15.00 - len na objednávku min. 1 deň vopred
Minimálny počet: 10 dospelých osôb

Letná sezóna 1.7. – 31.08.
Otváracie hodiny
Prehliadky denne: 10:00, 11:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00
Minimálny počet: 6 dospelých osôb

Dĺžka prehliadky: 25- 40 minút
Vstupné:
* dospelí 3,- €
* deti od 6 do 12 rokov 1,- €
* deti do 6 rokov - zdarma
* foto/video - 3,- €
* organizované skupiny (20 a viac osôb) 2,50 €

Informácia: Vzhľadom na bezprostrednú vzdialenosť ubytovacieho zariadenia Chateau GrandCastle v priestoroch kaštieľa, v čase konania svadobných obradov a spoločenských podujatí je vstup na Hrad a Kaštieľ obmedzený. V prípade záujmu je možné dostupnosť prehliadok preveriť telefonicky.
V prípade väčších skupín (10 a viac osôb) je možné rezervovať si individuálne termíny prehliadky v každej sezóne.

Vašou návštevou podporujete rekonštrukčné práce na obnovu a sprístupnenie tejto nádhernej kultúrnej pamiatky.

 

História-popis

Hrad a kaštieľ Liptovský HrádokNa malej vyvýšenine pri rieke Belá na okraji dnešného mesta Liptovský Hrádok na severe Slovenska stojí Hrad a Kaštieľ Liptovský Hrádok. Hoci o vzniku hradu existuje viacero verzií, s istotou možno povedať, že po prvý raz sa hrad spomína v roku 1341.
Hrad a kaštieľ Liptovský HrádokKamenný hrad vybudoval zvolenský župan Donč na začiatku 14. storočia. Patril medzi vojenské objekty, ktoré strážili dôležitú obchodnú cestu. Jedna z legiend dokonca hovorí o spojení Hrádku podzemnými chodbami s opevneniami pri Liptovskom Jáne a dokonca s Liptovským hradom.
Hrad a kaštieľ Liptovský HrádokNeskôr sa stal sídlom správy hradného panstva, ktoré bolo až do polovice 15. storočia majetkom uhorských kráľov. V ďalšom období ho držali darovaním alebo zálohovaním viacerí majitelia (napr. Zápoľskí, Thurzovci, Ballasovci a iní). Za stavovských povstaní na prelome 17. a 18. storočia bol silne poškodený. V súčasnosti je v rekonštrukcii.
V 17. storočí bol k hradu pristavený renesančný kaštieľ, ktorý po nedávnej rekonštrukcii ponúka štýlové ubytovanie a zážitkovú gastronómiu v Reštaurácii Magdalena Zai.

 

http://www.grandcastle.sk/sk/hrad-a-kastiel/historia

 

Expozície

 

PREHLIADKY
Hrad a kaštieľ Liptovský HrádokAj rozprávky majú svoje tajné dvere a v Liptovskom Hrádku ich nebudete hľadať dlho. Otvárajú sa každému smrteľníkovi, ktorý zatúžil po čarovnej ceste späť v čase.
Hrad a kaštieľ Liptovský HrádokPrehliadky so skúseným sprievodcom a s audiovizuálnou vsuvkou vám odhalia staré tajomstvá hradu, romantických šľachticov a ich osudy, ktoré prežívali priamo v komnatách alebo v podhradí Hradu. Odhaľte tajné hradné chodby a vyriešte morskú hádanku na hradnom nádvorí! Z pánov sa na chvíľu stanú udatní rytieri a ctené dámy budú v hradnom parku kráčať s kráľovskou noblesou. Pozvite sa do rozprávky!
Majitelia Hradu a kaštieľa neustále pracujú na rekonštrukcii kaštieľa a okolia hradu. Hrad a kaštieľ Liptovský HrádokPočas prehliadky sa Vám ich možno podarí aj stretnúť. V súčastnosti je plánovaná obnova oboch hradných veží - vyhliadky s kráľovským výhľadom priamo na Kriváň. Vašou návštevou aj vy prispejete k zakonzervovaniu ruín gotického hradu a tak aj k zachovaniu historického dedičstva celého Slovenska.
Prehliadky hradu a kaštieľa s osobným výkladom pani majiteľky - hradnej pani Dagmar je v prípade záujmu možné na objednávku vopred realizovať. O možnostiach je potrebné sa informovať vopred na recepcii Kaštieľa.

 

Ponorte sa do histórie Hradu a Kaštieľa v Liptovskom Hrádku a preneste sa do života panovníkov v 14. storočí. Prehliadkou nádvorím a interiérom s historickým výkladom, audiovizuálnou prezentáciou histórie a rekonštrukcie priestorov do súčasnej podoby vás prevedie skúsený sprievodca.

 

Fotografie poskytlo Chateau GrandCastle, Hrad a Kaštieľ Liptovský Hrádok

 

 

Informácie aktualizujeme priebežne a vyhradzujeme si právo na ich zmenu!