Hrad Revište
* Reviste Castle

 

Kontaktné údaje

Mapa:

Mapa/Map

Žarnovica, mestská časť Revištské Podzámčie
Združenie na záchranu hradu Revište
E-mail: info@hradreviste.sk
Www: www.hradreviste.sk

 

Otváracie hodiny

 

Hrad je voľne prístupný.

 

História-popis

Hrad RevišteHrad Revište je ruina gotického hradu ležiaca na katastrálnom území mesta Žarnovica (mestská časť Revištské Podzámčie) v okrese Žarnovica v Banskobystrickom kraji. Nachádza sa na okraji zalesneného zrázu na pravom brehu rieky Hron.

Hrad pochádza pravdepodobne z druhej polovice 13. storočia, kedy bol postavený spolu so Šášovským hradom na opačnej strane Hrona. Ich význam spočíval v ochrane úzkeho priechodu, ktorým viedla obchodná cesta k stredoslovenským banským mestám.
Hrad RevištePrvá zmienka je z roku 1265 a neskôr v roku 1331. Práve 14. storočie je považované za ťažisko jeho vzniku. Je uvádzaný ako kráľovský hrad. Prechádzal rukami viacerých majiteľov (jágerský biskup, Ján Jiskra z Brandýsa). Ten sa stal majiteľom hradu v roku 1447; koncom 15. storočia ho manželka kráľa Mateja Korvína Beatrix darovala Dóczyovcom, ktorí sa stali postrachom okolia a zamerali svoju rozpínavosť najmä proti banským mestám (nezriedka sa uchyľovali k obyčajným prepadom a rabovaniu). V ich majetku bol až do vymretia rodu v roku 1647. Po tomto roku sa opäť spolu s okolitými dedinami dostal do kráľovského majetku.
Hrad bol vážne poškodený počas povstania Imricha Thökölyho no vzápätí bol opravený. Posledné využitie hradu bolo na konci 18. storočia, kedy sa tu nachádzali ubytovne vojakov. Po ich odchode hrad pustol a už v 19. storočí bol iba ruinou. Dnes tvorí malebné zrúcaniny zasadené do hustého lesného porastu.

 

Fotogaléria

 

Informácie aktualizujeme priebežne a vyhradzujeme si právo na ich zmenu!