MMM - Mestský hrad Kremnica
* MCM - Kremnica Town Castle

... aktuálne výstavy a podujatia ...

Kontaktné údaje

Mapa:

Mapa/Map

Zámocké námestie 1, 967 01 Kremnica

Tel.: +421 45 674 39 68
E-mail: muzeum@nbs.sk
Www: www.muzeumkremnica.sk, www.nbs.sk

 

Otváracie hodiny

 

máj - jún: Ut-Ne 09.00 - 12.00 13.00 - 16.30

júl - august: Po 08.30 – 12.00 13.00 – 16.30, Ut-Ne  8.30 - 12.00, 13.00 - 17.30

september: Ut-Ne  9.00 - 12.00, 13.00 - 16.30

október - apríl: Ut-So 09.00 – 12.00, 13.00 – 16.30

Vstupné: 2,69 € dospelí / 1,34 € zľavnené (deti, študenti, dôchodcovia) 

 

História-popis

Mestský hrad KremnicaMestský hrad v Kremnici je komplex stredovekých budov rôzneho poslania, ktoré vznikali postupne od 13. do 15. storočia. Hrad je chránený opevnením, na ktoré sa napájajú mestské hradby. Kremnické mestské hradby možno zaradiť medzi najzachovalejšie na Slovensku. V rokoch 1976 – 1996 prešiel hradný areál komplexnou obnovou. Historické centrum Kremnice bolo v roku 1956 vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu a stredoveký Mestský hrad je národnou kultúrnou pamiatkou.
V hradnom areáli sa nachádza 6 expozícií v priestoroch štyroch objektov: Románsky karner, Malá veža, Severná veža a Radnica.

 

VEĽKÁ FOTOGALÉRIA MESTSKÉHO HRADU A EXPOZÍCIÍ

 

Expozície

Mestský hrad Kremnica - Kostol sv. KatarínyKostol sv. Kataríny - stojí v strede areálu a ide o dominantný gotický kostol sv. Kataríny – patrónky mesta s neogotickým interiérom. Na bočnom oltári je umiestnená socha Madony z prelomu 15. – 16. storočia, v zadnej časti lode sa nachádzajú tri drevené gotické plastiky svätíc a baroková kamenná plastika od Dionýza Stanetiho. Z obdobia renesancie je zachovaný toskánsky stĺp kazateľnice, ako aj krstiteľnica z ružového mramoru najvýznamnejšieho kremnického medailéra Krištofa Füssela. Kostol je požehnaný, konajú sa v ňom cirkevné obrady.
Ku kostolu bola v 15. storočí voľne pristavaná veža. Dnes má renesančnú podobu, ktorú dostala po požiari v roku 1560. Po stáročia v nej sídlili strážcovia a ohlasovali nebezpečenstvo. V súčasnosti funguje izba strážcov ako expozícia a zároveň je odtiaľ najkrajší výhľad na panorámu mesta a okolité kopce. Návštevníci sa k nej dostanú výstupom po 127 točitých kamenných schodoch.
Mestský hrad KremnicaPri komplexnej rekonštrukcii hradného areálu bol v kostole sv. Kataríny inštalovaný organ mimoriadnej kvality. Pravidelne organizujeme koncerty popredných domácich a zahraničných organových virtuózov. Dobrú akustiku kostola ocenili aj sólisti, vokálne a inštrumentálne hudobné telesá.

Barokové plastiky - táto expozícia sa nachádza v pôvodnej budove Radnice. Tvoria ju dva ucelené súbory plastík. Prvý pochádza z barokového oltára kostola sv. Kataríny. Plastiky vytvorila kremnická dielňa okolo roku 1700. Druhý súbor je z dielne Dionýza Stanetiho. Jeho monumentálne zlátené plastiky pôvodne zdobili oltáre dnes už nestojaceho kostola Panny Márie na námestí.

Mestský hrad KremnicaKarner - táto najstaršia stavba Mestského hradu – románsky karner z 13. storočia má v suteréne sprístupnenú kostnicu a v hornej časti kaplnku s gotickými nástennými maľbami.

Kremnické zvony a zvonolejári - táto expozícia je umiestnená na troch poschodiach v Malej veži. Zoznamuje návštevníkov s históriou tunajších zvonolejárskych dielní a je doplnená originálmi i kópiami kremnických zvonov. V podveží visí najstarší a najväčší zvon Urban z roku 1588, ktorý má priemer 1,66 metra.

Mestský hrad KremnicaZ archeologického výskumu hradu - expozícia inštalovaná na dvoch poschodiach severnej veže.

Obrana mesta - expozícia sa nachádza na 3. poschodí severnej veže. Severná veža bola dôležitým prvkom v obrannom systéme hradu, nakoľko chránila jeho severný vstup. Preto má nad vchodom tzv. smolný nos, ktorým obrancovia liali na nepriateľa horúcu vodu a smolu. Expozícia približuje návštevníkom fortifikačný systém mesta, ako aj zbrane, ktorými bol chránený.

 

VEĽKÁ FOTOGALÉRIA MESTSKÉHO HRADU A EXPOZÍCIÍ

 

Expozícia je súčasťou MMM Kremnica

 

Kalendárium

 

Otvorenie Ukončenie Výstava-podujatie
     
27.12.2017   VIANOCE NA HRADE: O vianočnej hviezde

VIANOCE NA HRADE: O vianočnej hviezdeNBS – Múzeum mincí a medailí Kremnica pozýva na špeciálne sviatočné podujatie Vianoce na hrade. Dramatizovaný príbeh o vianočnej hviezde oživí prehliadky Mestského hradu v stredu 27. decembra 2017. Príbeh takmer detektívny bude napínavý i zábavný, a ako to počas Vianoc býva, zároveň bude plný pohody a radosti.
Príbeh, odohrávajúci sa priamo na Mestskom hrade, návštevníkov prenesie do doby spred 100 rokov. Ocitnú sa uprostred vianočných príprav, na ktorých sa podieľa celé mesto. Vyvrcholením príprav má byť vianočný stromček vyzdobený tou najkrajšou a najžiarivejšou vianočnou hviezdou široko-ďaleko. Všetko sa však zamotá, keď vianočná hviezda zmizne. Richtár nemôže dopustiť, aby Kremnica ostala bez najdôležitejšej vianočnej ozdoby. Veď ako by to vyzeralo, keby tak bohaté mesto nemalo patričnú hviezdu na vianočnom stromčeku, ktorú v Štedrý večer mešťania rozsvietia. A tak začína napínavé pátranie, na konci ktorého sa snáď podarí záhadu nielen vyriešiť, ale aj osláviť najkrajšie sviatky roka v svornosti a hojnosti.
Príďte ich osláviť s nami! Tešíme sa na Vás.

Vstupy na dramatizované prehliadky: 10.00, 11.00,13.00, 14.00 a 15.00 hod.

Vstupné: 3 € dospelí / 1,50 € deti, študenti, seniori, ZŤP
(ako pri bežnej prehliadke)

 

     

 

Informácie aktualizujeme priebežne a vyhradzujeme si právo na ich zmenu!