SNM-SPISM - Spišský hrad
* SNM-SPISM - Spis Castle

SNM - Spišské múzeum - logo

... aktuálne výstavy a podujatia ...

Kontaktné údaje

Mapa:

Mapa/Map

053 04 Spišské Podhradie

Spišské múzeum / Spis Museum
Námestie Majstra Pavla č. 40, 054 01 Levoča
Tel.: +421 53 454 13 36
E-mail: muzeum@levonet.sk
Www: www.spisskemuzeum.com, www.spisskyhrad.com,
          www.snm.sk, www.spisskyhrad.sk

 

Otváracie hodiny

 

Aktuálne informácie o otváracích hodinách a vstupnom nájdete tu: www.spisskemuzeum.com, www.snm.sk

 

História-popis

Spišský hradSpišský hradSpišský hrad je najrozsiahlejším slovenským hradom, dominantou Spiša, harmonicky umiestnenou v krajine na travertínovom brale. Spomína sa ako župný hrad už v 12. storočí. V prvej polovici 13. storočia hradnú akropolu chránilo kamenné opevnenie, ktoré hrad ubránilo pred tatárskym vpádom v roku 1241. V areáli hradu v tom čase postavili románsky palác a obytnú vežu. Po polovici 13. storočia k nim pribudol prepoštský palác a dnes už neexistujúca románska kaplnka. V 14. stroročí rozšírili hrad o stredné nádvorie so vstupnou bránou a barbakánom. V polovici 15. storočia vybudovali rozsiahle dolné nádvorie, ktorého vznik sa viaže k pobytu vojsk Jána Jiskru z Brandýsa v službách kráľa Ladislava Pohrobka ( 1445 - 1457 ).
Spišský hradSpišský hradNeskôr bol hrad vlasníctvom Thurzovcov, potom Zápoľských a po roku 1636 Csákyovcov, ktorí boli jeho poslednými vlastníkmi až do roku 1945. Pri požiari v roku 1780 hrad utrpel obrovské škody, nebol už obnovený a postupne pustol. Rozsiahle výskumy, konzervácia a vybudovanie expozície v posledných rokoch znamenali nové oživenie tejto významnej pamiatky a sprístupnenie celého areálu verejnosti. V roku 1993 hrad spolu s okolím ( Spišské Podhradie, Spišská Kapitula, kostol v Žehre ) zaradili do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva a dostal sa tak medzi viac ako 300 najvýznamnejších pamiatok sveta.

Spišský hrad Spišský hrad Spišský hrad

 

 

Expozície

O historickom a architektonickom vývoji hradu
Jeden z najväčších hradov Európy, ktorý je spolu so svojim okolím zaradený do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

 

Expozícia je vysunutou expozíciou SNM-SPISM Levoča

 

Kalendárium

 

Otvorenie Ukončenie Výstava-podujatie
     
05.-09.06.2017,
12.-16.06.2017
  Hradobranie

Animačný zábavný program pre deti (na objednávku)

 

30.06.2017   Kačer na bycikli

Podujatie s Nadáciou TA3

     

 

Informácie aktualizujeme priebežne a vyhradzujeme si právo na ich zmenu!