TNM - Trenčiansky hrad
* TNM - Trencin Castle

 

Kontaktné údaje

Mapa:

Mapa/Map

912 50 Trenčín

Tel.: +421 32 743 56 57
E-mail: hrad@muzeumtn.sk
Www: www.muzeumtn.sk

 

Otváracie hodiny

 

Virtuálna prehladka Trenčianskeho hradumáj-september: Po-Ne 9.00 - 17.30
október,apríl: Po-Ne 9.00 - 16.30
november-marec: Po-Ne 9.00 - 15.30

Virtuálna prehliadka hradu

 

Novinkou od 1.11.2016 je nový prehliadkový okruh horného hradu. Stane sa tak z dôvodu uzavretia expozície Ilešháziovskej galérie v Zápoľského paláci a dolnom poschodí Ľudovítovho paláca. Expozícia sa bude reinštalovať. Uzavretie bude od 1.11. do odvolania.
V súčasnosti mohli návštevníci hradu prejsť horný hrad so sprievodcom v dvoch okruhoch. Malý a Veľký okruh sa spoja do jedného Hradného okruhu a návštevníkovi ponúknu priestor, ktorý štandardne nebol sprevádzaný. Hradný okruh bude obsahovať expozície hradnej rotundy, nového objektu – podzemia Barborinho paláca – lapidária, samotný Barborin palác, horné poschodie Ľudovítovho paláca, Matúšovu vežu a samozrejme aj objekty dolného hradu ako je kasáreň a objekt hladomorňa. V priestore podzemia Barborinho paláca – lapidária sa v minulosti nachádzala tzv. čierna kuchyňa a sklady, napríklad so sudmi na víno a potravinami. V súčasnosti je tu k videniu expozícia, ktorá obsahuje rôzne kamenné portály, úlomky, náhrobné kamene, sochy svätcov, erby a podobne. Tie sa našli v priestore hradu alebo v meste Trenčín.
Cena vstupného bude aj pre návštevníka o čosi prijateľnejšia. V súčasnosti najväčší hradný okruh stál 5,50 €. Od novembra bude cena plného vstupného pre dospelú osobu upravená na 5 €.

 

História-popis

Trenčiansky hradNárodná kultúrna pamiatka hrad Trenčín je súčasťou Trenčianskeho múzea. Jeho dejiny siahajú do 10.-11. storočia, pričom prvá písomná zmienka siaha do roku 1113. Bol súčasťou línie pohranič-ných opevnení Trenčiansky hraduhorského štátu, pričom strážil dôležité brody na rieke Váh a karpatské priesmyky, cez ktoré prechádzali obchodné cesty, spájajúce oblasť severného Uhorska a stredoslovenských banských miest s Čechami, Moravou, Sliezskom a Poľskom. V ďalších storočiach sa stal sídlom pohraničného komitátu, kráľovskej a neskôr šľachtickej župy. Jeho najvýznamnejším obdobím je panovanie oligarchu Matúša Čáka. V roku 1780 hrad vyhorel a ako zrúcanina bol dominantou Trenčína až do polovice 20.-teho storočia, kedy sa začala rekonštrukcia.

 

 Trenčiansky hrad Trenčiansky hrad Trenčiansky hrad Trenčiansky hrad

 

Expozície

Trenčianske múzeum má v objekte Trenčianskeho hradu nasledovné expozície:

 

Hradná studňa
Umiestnenie: gotická kaplnka na dolnom nádvorí. 

 

Feudálna justícia
Umiestnenie: Hladomorňa, nazývaná “Kráľovská bašta.” Expozícia nie je v súčasnosti prístupná.

 

Erby majiteľov, držiteľov a kapitánov hradu
Umiestnenie: Matúšova veža

 

Rodová galéria Ilešháziovcov a obrazy z ilešháziovských sídiel
Umiestnenie: Palác Zápoľských, 1.-2. poschodie

 

Historické zbrane od 13. do 19. storočia
Umiestnenie: Ľudovítov palác, I. poschodie

 

Súčasná heraldická tvorba na Slovensku
Umiestnenie: Ľudovítov palác, prízemie

 

Dávna minulosť Skalky nad Váhom
Umiestnenie: Letná veža.

 

Reminiscencie„Reminiscencie“
Trenčianske múzeum v Trenčíne predstavuje svojim návštevníkom celkom novú expozíciu dobového historického nábytku umiestnenú v Ľudovítovom paláci, najstaršom zachovalom obytnom paláci Trenčianskeho hradu.
Mobiliár z rokov 1640 – 1890 prezentuje ukážku bývania pôvodných majiteľov a vlastníkov hradu. Nábytok a bytové doplnky pochádzajú zo zbierok Trenčianskeho múzea v Trenčíne. Magnátsky a donátorský rod Ilešháziovcov vlastnil množstvo hradov, kaštieľov a kúrií. V nich sa nachádzal autentický mobiliár. Niektoré kusy získalo múzeum do správy a po komplexnom reštaurovaní a konzervácii ich opäť vracia do domovského hradu ako spomienku na jeho bývalých majiteľov.
ReminiscencieObe miestnosti paláca sú zariadené ako salóny. Prvý – lovecký prezentuje najobľúbenejšiu zábavu vysokej šľachty – lov. Druhý z obdobia empíru a historicizmu znázorňuje ukážku bytovej kultúry z roku 1830 – 1890. V expozícii môžete vidieť napríklad aj také zbierkové predmety ako prvý zbierkový kus múzea s poradovým číslom jedna – stolový kabinet z roku 1730 alebo vzácny perleťou vykladaný príručný stolček (najstarší zbierkový predmet múzea).
Vstup do novej expozície bude súčasťou okruhov horného hradu denne od 9.00 do 17.30.

 

VEĽKÁ FOTOGALÉRIA HRADU A EXPOZÍCIÍ

 

Expozícia je súčasťou Trenčianskeho múzea

 

  

Informácie aktualizujeme priebežne a vyhradzujeme si právo na ich zmenu!