Bardejov

Bardejov - erb

 

Kraj: Prešov

Okres: Bardejov

Web stránka

Popis

BardejovNajstaršia písomná správa o Bardejove pochádza z roku 1241 a našla sa v Ipatijevskej kronike. V roku 1352 ho Kráľ Ľudovít I. povýšil na slobodné kráľovské mesto. Bardejov bol v roku 2000 zapísaný do zoznamu Svetového a prírodného dedičstva UNESCO.

Bardejov Bardejov Bardejov

 

Múzeá

Galérie

 

 

Pamiatky

 

Bazilika sv. Egídia
Bardejov - Bazilika sv. EgídiaBardejov - Bazilika sv. EgídiaVo svojej terajšej podobe predstavuje jeden z vrcholov neskorej gotiky na východnom Slovensku. Na jej juhozápadnom nároží je 76 metrov vysoká neogotická. Na štrvtom poschodí je zvonica s novými zvonami Urban a Ján a starým pôvodným zvonom Signum z roku 1625. Na piatom poschodí je hodinový stroj a na šiestom vyhliadka sprístupnená aj pre turistov. Impozantný je interiér chtrámu, pričom medzi najcennejšie patrí oltár Narodenia Pána, plastika kamenná pieta a maľba Tvár Krista.

 

Stredoveká radnica
Bardejov - Stredoveká radnicaPrvá renesančná stavba na Slovensku, postavená v rokoch 1505 - 1511. Na jej severnej sa nachádzajú slnečné hodiny. Nachádza sa v nej expozícia o meste Bardejov.

 

 

 

 

Radničné námestie

Bardejov - Radničné námestie

 

 

 

 

 

 

 

Fortifikačný systém
Bardejov - Fortifikačný systémV rámci opevnenia mesta je zrenovovaných 9 bášt a 2 barbakány.

 

 

 

 

 

 

 

Židovské suburbium
Za západnými hradbami bola v rokoch 1771 - 1773 postavená veľká synagóga, ktorá sa stala základom pre vybudovanie židovského suburbia.

 

Bardejovské kúpele

 

Hrady, zámky a kaštiele

 

 

 

Informácie aktualizujeme priebežne a vyhradzujeme si právo na ich zmenu!