Hronsek

Hronsek - erb

 

Kraj: Banská Bystrica

Okres: Banská Bystrica

Web stránka

Popis

Obec Hronsek leží medzi mestami Zvolen a Banská Bystrica v tesnej blízkosti rieky Hron. Prvé historické stopy o Hronseku siahajú až do roku 1250, kedy obec začala vznikať na území vyčlenenom zo zvolenského panstva.

 

Múzeá

 

 

Galérie

 

 

Pamiatky

Hrady, zámky a kaštiele

 

Goticko-renesančný kaštieľ z roku 1576. Pôvodný vodný hrad mal kvôli tureckým nájazdom vybudované opevnenie tvorené obranným múrom so štyrmi vežami a vodnou priekopou, cez ktorú sa prechádzalo padacím mostom. Za rákoczyovského povstania tu boli údajne razené mince. V kaštieli žil otec Juliany Korponayovej-Géczyovej (Levočská biela pani) Zsigmond Géczy, čo opisuje vo svojom románe Mór Jókai.

 

Soosovsko-Géczyovský barokový kaštieľ pochádza z roku 1775. Je postavený v barokovom slohu s nárožnými baštami. Zaujímavá je fasáda s rokokovými detailami. V interiéri sú zaujímavé pruské a zrkadlové klenby. Kaštieľ je umiestnený v záhrade, kde sa nachádza vzácna, vyše 200 ročná lipa. Je 25 m vysoká, obvod kmeňa vo výške 1 m nad zemou je takmer 500 cm a patrí medzi najkrajšie exempláre na Pohroní.

 

 

Informácie aktualizujeme priebežne a vyhradzujeme si právo na ich zmenu!