Jelenec

Jelenec - erb

 

Kraj: Nitra

Okres: Nitra

Web stránka

Popis

Obec „pôvodne Gýmeš“ sa nachádza takmer na trase Nitra - Zlaté Moravce. Prvá písomná zmienka je z roku 1113. V roku 1226 ju získal Ivánka z rodu Hunt-Poznanovcov. Jeho syn Andrej je zakladateľom rodu Forgách, ktorý v polovici 13. storočia postavil nad obcou hrad. Gýmeš ako stredisko panstva patril Forgáchovcom s výnimkou malých prestávok až do roku 1945. V roku 1868 založil gróf Karol Forgách za obcou pod hradom muflóniu zvernicu, ktorej stav bol v roku 1883 vypustený do prírody. Lesy pod Gýmešom boli európsky významným poľovným revírom.

Pod hradom sa nachádza chránená Jelenská gaštanica. Za obcou smerom na stredisko Remitáž, odkiaľ vedie jedna z ciest na hrad, sú dva rybníky.

Múzeá

Galérie

 

 

Pamiatky

 

Jelenec - kostolBarokový kaštieľ - Múzeum rodu Forgách

 

 

Barokový rím.-kat. kostol povýšenia Sv. Kríža z roku 1720

 

 

Hrob grófa Karola Forgácha (1825 - 1911) slávneho poľovníka a chovateľa muflónov - na miestnom cintoríne

 

Hrady, zámky a kaštiele

 

Barokový kaštieľ - múzeum

 

Jelenec - hrad GýmešJelenec - hrad GýmešHrad Gýmeš - zďaleka viditeľná monumentálna hradná zrúcanina, dominanta celého horného Požitavia, má zachovanú neskororománsku vežu, zvyšky gotických palácov a renesančného opevnenia. Veľkolepo pôsobí ruina barokovej kaplnky sv. Ignáca, ku ktorému sa tu v druhej polovici 18. storočia konali púte, s rituálom lopatového tanca.

 

Fotografie poskytol Obecný úrad Jelenec

 

 

Informácie aktualizujeme priebežne a vyhradzujeme si právo na ich zmenu!