Prešov

Prešov - erb

 

Kraj: Prešov

Okres: Prešov

Web stránka

Popis

PrešovPrvá zachovaná písomná zmienka o Prešove je v listine kráľa Belu IV. z roku 1247. V roku 1299 udelil Prešovu kráľ Ondrej III. mestské výsady. Mesto Prešov leží na 49° severnej zemepisnej šírky a 21° 15' východnej zemepisnej dĺžky, približne v strede regiónu východného Slovenska, obkolesené Košickou kotlinou, Slanskými vrchmi a Šarišskou vrchovinou. Nadmorská Prešovvýška historického centra, ktoré je vyhlásené za národnú kultúrnu pamiatku, je 252 metrov nad morom.
Prešov má rozlohu 73, 14 km2, je tretie najväčšie mesto na Slovensku a zároveň je metropolou najväčšieho kraja na Slovensku, ktorý pozostáva z 13 okresov. Plní funkciu významného administratívneho centra. Tvoria ho štyri katastrálne územia : Prešov, Solivar, Nižná Šebastová a Šalgovík.
V oblasti kultúry má Prešov dve stále divadelné scény - Divadlo Jonáša Záborského a Divadlo Alexandra Duchnoviča. PrešovV meste sú tri kiná s kapacitou 1 270 miest, amfiteáter pre 6 000 divákov. Služby kultúrneho charakteru poskytujú aj Park kultúry a oddychu a Odborový dom kultúry. Najvýznamnejšími knižnicami v Prešove sú Štátna vedecká knižnica, Univerzitná knižnica a Knižnica P. O. Hviezdoslava. Zaujímavé múzejné zbierky zhromažďuje a vystavuje vo viacerých expozíciách Krajské múzeum. Unikátna je stála expozícia Bárkányovej zbierky judaík v Židovskej ortodoxnej synagóge. Pozoruhodné výstavy výtvarného umenia pripravuje Šarišská galéria. PrešovSieť kultúrnych zariadení dopĺňa Hvezdáreň a planetárium, Šarišské osvetové stredisko.
V meste sa nachádza pestrá paleta športových zariadení. Patrí k nim futbalový štadión FC Tatran Prešov s kapacitou 16 000 divákov, zimný štadión VTJ Farmakol Prešov pre 6 500 divákov, mestská viacúčelová hala pre 5 500 divákov. Letné kúpaliská sú na sídl. III a Delni. Prímestskej rekreácii slúžia lokality Sigord - Zlatá Baňa v Slánskych vrchoch, Drienica - Lysá v Čergove, údolie Svinky a Hornádu v Čiernej hore.
Mesto Prešov je vysokoškolským centrom. Sídli tu PrešovPrešovská univerzita s Filozofickou fakultou, Fakultou humanitných a prírodných vied, Pedagogickou fakultou, Gréckokatolíckou bohosloveckou fakultou a Pravoslávnou bohosloveckou fakultou. Súčasťou univerzity je aj Inštitút turizmu a hotelového manažmentu. Technické vzdelanie poskytuje Fakulta výrobných technológií Technickej univerzity v Košiciach so sídlom v Prešove. Na týchto vysokých školách študuje v rozličných formách štúdia vyše 5 000 poslucháčov.

 

Fotogaléria

Prešov Prešov Prešov Prešov Prešov
Prešov Prešov Prešov Prešov Prešov
Prešov Prešov   Prešov Prešov
Prešov   Prešov   Prešov
Prešov Prešov Prešov Prešov Prešov
Prešov Prešov Prešov Prešov Prešov

 

Múzeá

Galérie

Pamiatky

Hrady, zámky a kaštiele

 

 

 

Informácie aktualizujeme priebežne a vyhradzujeme si právo na ich zmenu!