Slovenská Ľupča

Slovenská Ľupča - erb

 

Kraj: Banská Bystrica

Okres: Banská Bystrica

Web stránka

Popis

 

Slovenská ĽupčaSlovenská ĽupčaObec leží 10 km východne od Banskej Bystrice. Je to bývalé kráľovské mestečko, pričom prvá písomná zmienka o ňom je z roku 1250. Mesto bolo privilegované od roku 1340 a okrem remesiel a poľnohospodárstva malo rozvinutú aj administratívu a správnu činnosť - v roku 1582 dostalo právo používať červený pečatný vosk.

 

Múzeá

 

 

Galérie

 

 

Pamiatky

 

K cenným historickým pamiatkam patrí archeologický nález pozostatkov stredovekého kláštora s kostolom Blahoslavenej Panny Márie z prvej polovice 13. storočia. Pri kláštore, ktorý pravdepodobne patril rádu templárov, bol aj malý cintorín, kde pochovávali mníchov. Medzi dominanty obce ďalej patria aj katolícky kostol Najsvätejšej Trojice, morový stĺp z konca 18. storočia, evanielický kostol a niekoľko zachovaných meštiackych a sedliackych domov.
Okolitá príroda Nízkych Tatier a Slovenského Rudohoria poskytuje výborné možnosti na prechádzky a turistiku. V blízkosti Slovenskej Ľupče sa nachádza Národná prírodná rezervácia Príboj. Založili ju v roku 1895 a je najstaršou rezerváciou na Slovensku. Pozornosť takisto púta prírodná pamiatka Ľupčiansky skalný hríb a dolina Driekyňa so zaujímavými travertínmi a krasovými javmi.

 

Hrady, zámky a kaštiele

 

Informácie aktualizujeme priebežne a vyhradzujeme si právo na ich zmenu!