Tornaľa

Tornaľa - erb

 

Kraj: Banská Bystrica

Okres: Revúca


Zväčšiť mapu

Web stránka

Popis

Tornaľa - Mestský úradMesto Tornaľa sa nachádza v údolí rieky Slaná, vo východnej časti Rimavskej kotliny. Patrí medzi najstaršie usadlosti regiónu, pričom územie na ktorom sa rozprestiera bolo obývané už v dobe bronzovej, o čom svedčia bohaté archeologické nálezy pilinskej a kyjatickej kultúry.
Prvé písomné pamiatky o osadách v chotári mesta pochádzajú z 13. storočia - 1245 Kövi; 1291 Tornalya. Tornaľa bola od nepamäti centrálnou osadou stredného toku Slanej (predtým Šajavy) a v období 1853 - 1960 bola sídlom okresu.

 

V dňoch 5. a 6. októbra 2000 si obyvatelia mesta pripomenuli veľkolepými oslavami 755. výročie prvej písomnej zmienky o svojom meste. Odvtedy každoročne usporadúvajú Dni mesta, pričom v roku 2005 sa chystá už ich 6. ročník. V rámci týchto slávností sa koná jarmok a mnoho zábavných programov, športových a kultúrnych podujatí.

 

Múzeá

 

 

Galérie

 

 

Pamiatky

 

Tornaľa má niekoľko pozoruhodných historických objektov. Patrí medzi ne gotický kostol z 15. storočia a pánske kúrie zo 17. a 19. storočia. Zaujímavá je aj baroková socha sv. Jána Nepomuckého v miestnej časti Králik.

 

Hrady, zámky a kaštiele

 

 

 

Informácie aktualizujeme priebežne a vyhradzujeme si právo na ich zmenu!