Trebišov

Trebišov - erb

 

Kraj: Košice

Okres: Trebišov

Web stránka

Popis

Mesto na juhovýchodnom Slovensku. Najstaršia zmienka o ňom je z roku 1254. Uvádza sa ako majetok Andreja z Trebišova, syna župana Parisa. Osídlenie tejto oblasti je ale oveľa staršieho dáta. Už v neolite tu žili ľudia bukovo-horskej kultúry a z doby bronzovej sú známe kostrové hroby z lokality Kovaľka.

 

Múzeá

Galérie

 

 

Pamiatky

 

IMMACULATA - Mariánske súsošie

Trebišov - IMMACULATAMariánske súsošie je dielom neznámeho autora, datovaným okolo roku 1800. Slohovo ho možno zaradiť k dielam doznievajúceho rokoka s niektorými znakmi klasicistického slohu. Dominantné miesto na súsoší má plastika Madony šliapajúcej na hada. Po jej pravici je kamená plastika sv. Jána Nepomuckého a po ľavici socha patróna a ochrancu pred požiarmi sv. Floriána.

 

Hrady, zámky a kaštiele

 

Pozostatky Trebišovského hradu - hradu Parič

Trebišov - Trebišovský hrad ParičPo magistrovi Michalovi z rodu Aba (1280) dostali panstvo s hradom Parič Drugethovci (1319). Od roku 1343 bol hrad s panstvom kráľovským majetkom, ktorý od kráľovny Márie, manželky Žigmunda Luxemburského dostal v roku 1387 šlachtic Peter z Perína. Perényiovcom patrilo trebišovské panstvo 180 rokov (1387 - 1567). V 14. a 15. storočí sa v Trebišove konalo niekoľko župných zhromaždení. Na jednom z nich v novembri 1454 dohodli spoločný postup proti Jánovi Jiskrovi a bratríkom. Hrad odolal útokom krymských Tatárov (1566) ale v roku 1620 si ho podmanilo vojsko Gabriela Bethlena a neskôr ozbrojené skupiny kurucov, ktoré pod vedením Imricha Thokolyho ho v roku 1686 vyhodili do vzduchu. Hradné panstvo a mestečko Trebišov zdedili po Drugethovcoch vplyvní Csákyovci. Gróf Imrich Csáky dal v roku 1786 postaviť v meste kaštieľ v neskorobarokovom slohu, ktorý potom prebudovala rodina Andrassyovcov. Dnes v kaštieli sídli Vlastivedné múzeum.

 

 

Informácie aktualizujeme priebežne a vyhradzujeme si právo na ich zmenu!