Važec

Važec - erb

 

Kraj: Žilina

Okres: Liptovský Mikuláš

Web stránka

Popis

Známa podtatranská obec 20 km na východ od Liptovského Hrádku. Prvé písomné zmienky sú o nej z roku 1280, kedy ju podľa týchto dokumentov založil Šoltýs Gerhard. Starý drevený Važec, obdivovaný zahraničnými turistami, zdokumentovaný fotografiami Karola Plicku a olejomaľbami Jána Halu v roku 1931 vo veľkom požiari zhorel. Zostalo len niekoľko vzácnych dreveníc, kde v jednej z nich (prvé obydlie majstra Halu) je zriadená galéria obrazov ako muzeálna pamiatka navštevovaná mnohými hosťami obce.

 

Múzeá

Galérie

 

Galéria Jana Hálu, Važec 41

Galéria Jana Hálu vo Važci je od roku 1984 vysunutou expozíciou LGPMB. Vznikla však už v roku 1977 na základe získania cennej akvizície umelcových diel. Nachádza sa v najvýchodnejšej obci regiónu Liptova na úpätí Vysokých Tatier. V areáli sú dva objekty. V dome, kde Jan Hála (1890 – 1959) žil, sa v rokoch 1984 – 2005 nachádzala stála expozícia diel Jana Hálu, známeho najmä ako maliara rázovitej slovenskej dediny a života važeckého ľudu a ilustrátora mnohých kníh pre deti. Po krádeži 26 olejomalieb v máji 2005 bola expozícia zrušená, odvtedy v objekte funguje počas letnej sezóny výstavná sieň na dočasné výstavy. Budovu galéria plánuje v budúcnosti využiť na program artists in residence.
Druhým objektom je drevenica, v ktorej Jan Hála po príchode do Važca býval. V súčasnosti je v nej etnografická expozícia pôvodného važeckého obydlia, jedného z mála dochovaných po rozsiahlom požiari obce v roku 1931. Drevenica je národnou kultúrnou pamiatkou.

Otváracia doba: Ut-Ne/Tu-Su: 12.00 - 15.00
Bližšie informácie na tel. čísle: 0918 599 856

 

Pamiatky

 

 

Hrady, zámky a kaštiele

 

 

 

Informácie aktualizujeme priebežne a vyhradzujeme si právo na ich zmenu!