SOŠM – Stála expozícia dejín lyžovania na Slovensku, Kremnica
* Permanent Exhibition of Skiing in Slovakia, Kremnica

... aktuálne výstavy a podujatia ...

Kontaktné údaje

Mapa:

Mapa/Map

Múzeum telesnej kultúry v SR
Stála expozícia dejín lyžovania na Slovensku
Bellov dom, Štefánikovo nám. 14, 967 01 Kremnica

Tel.: +421 45 674 28 56, +421 45 678 27 80
E-mail: infocentrum@kremnica.sk
Www: www.muzeum.olympic.sk, www.kremnica.sk

 

Otváracie hodiny

 

Po - Pi: 11.00 - 15.00

V prípade záujmu o návštevu v utorok - štvrtok (skupina nad 5 osôb)
treba návštevu prihlásiť deň vopred na tel. č.: 02.44372427.

 

Možnosti vstupu, vstupné

 

Vstupné: bezplatne

Foto, kamera: bezplatne

Wheelchair Access
Prístup pre vozičkárov: NIE

História-popis

Expozícia lyžovania KremnicaNa základe rokovania Národnej banky Slovenska - Múzea mincí a medailí v Kremnici, Slovenského združenia telesnej kultúry a Mesta Kremnica, prišlo koncom roka 2001 k prevodu fondu lyžovania z majetku Múzea mincí a medailí do vlastníctva Múzea telesnej kultúry v SR. V roku 2003 bola sprístupnená v spolupráci s Mestom KremnicaMTK - Expozícia dejín lyžovania na Slovensku.

Múzeum telesnej kultúry v SR pripravuje pre návštevníkov v priestoroch stálej expozície aj príležitostné výstavy. V Kremnici má zároveň detašované odborné pracovisko zamerané na dokumentáciu dejín lyžovania na Slovensku.

Expozícia lyžovania KremnicaExpozícia lyžovania otvorená v nových priestoroch!
Na základe rokovania Národnej banky Slovenska - Múzea mincí a medailí v Kremnici, Slovenského združenia telesnej kultúry a Mesta Kremnica, prišlo koncom roka 2001 k prevodu fondu lyžovania z majetku Múzea mincí a medailí do vlastníctva Múzea telesnej kultúry v SR. V roku 2003 bola sprístupnená v spolupráci s Mestom Kremnica MTK – Stála expozícia histórie lyžovania na Slovensku v priestoroch Informačného centra mesta Kremnica.
Expozícia lyžovania KremnicaOd roku 2010 však bola expozícia v zimných mesiacoch neprístupná, nakoľko Mesto Kremnica, správca a majiteľ budovy, v ktorej sa expozícia nachádzala, v rámci šetrenia finančných zdrojov na energiu priestor uzatváralo. Na základe podnetov občanov a návštevníkov Kremnice, ktorí žiadali o vyriešenie tejto situácie sa vedenie mesta rozhodlo ponúknuť Múzeu telesnej kultúry v SR nové priestory, aby expozícia mohla byť otvorená aj počas zimnej sezóny. Od piatka 6. decembra 2013 je reinštalovaná expozícia prístupná verejnosti v Bellovom dome (historická budova v susedstve Mestského úradu v Kremnica na Štefánikovom nám č. 14) každý piatok až nedeľu (mimo štátnych sviatkov) od 11h – do 15h.
Zatiaľ je verejnosti prístupná časť venovaná stálej expozícii, v priebehu budúceho roka bude pre návštevníkov otvorená aj druhá časť venovaná príležitostným výstavám. Prvou bude výstava venovaná 100 rokom organizovaného lyžovania v Kremnici.

 

 

Expozície

STÁLA EXPOZÍCIA LYŽOVANIA NA SLOVENSKU
Expozícia lyžovania KremnicaPo Expozícia lyžovania Kremnicaštyroch rokoch od slávnostného otvorenia ponúka Stála expozícia lyžovania na Slovensku obyvateľom i návštevníkom Kremnice pozrieť si jej novú podobu. Okrem panelovej časti, venovanej histórii lyžovania na Slovensku, s pripomenutím najvýznamnejších športových podujatí, dáva možnosť oboznámiť sa s novými prírastkami z akvizičnej činnosti Múzea telesnej kultúry v SR, ktorého expozícia je súčasťou, zameranej na lyžovanie.

Expozícia lyžovania KremnicaK najvýznamnejším patria predmety olympionikov Daniela Šlachtu, Štefana Harvana, Rudolfa Čillíka, Anny Pasiarovej, ale i strieborného medailistu zo ZOH 2006 v Turíne, Radoslava Žideka, či slovenského reprezentanta v behu na lyžiach Martina Bajčičáka. Reinštalácia expozície vznikla za finančnej podpory Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

 

 

Nové prírastky v stálej expozícii lyžovania na Slovensku

Nové hodnotné prírastky do zbierok múzea venovali úspešní športovci – snoubordista Radoslav Židek, prvý olympijský medailista zo zimných olympijských hier v ére samostatného Slovenska a bežec na lyžiach Martin Bajčičák.

Expozícia lyžovania Expozícia lyžovania Expozícia lyžovania Expozícia lyžovania Expozícia lyžovania

 

Martin Pokorný - SkokanSochu „Skokan“ vytvoril akademický sochár Martin Pokorný (absolvoval štúdium na VŠVU r. 2000 u prof. Juraja Meliša) pôvodne pre súťažnú výstavu „Šport a umenie“, ktorú vypísal Slovenský olympijský výbor na základe kultúrneho projektu Medzinárodného olympijského výboru. Plastika je od 1.8.2006 jedným z exponátov Múzea telesnej kultúry v SR- Stálej expozície lyžovania na Slovensku umiestnenej v Kremnici. Ďalšie dielo Martina Pokorného „Pyramída“ je súčasťou putovnej súťažnej medzinárodnej sochárskej výstavy pripravenej Organizačným výborom OH 2008 v Pekingu, momentálne prezentovanej v Šanghaji. Plastika Martina Pokorného je jednou z 277 sochárskych prác vybraných medzinárodnou porotou z viac ako 2400 oboslaných do súťaže z celého sveta.

 

Múzeum je súčasťou SOV – Slovenského olympijského a športového múzeua v Bratislave

 

Kalendárium

 

Otvorenie Ukončenie Výstava-podujatie
     
20.05.2017   Noc múzeí a galérií 2017

Slovenský olympijský výbor - Slovenské olympijské a športové múzeum sa zapojilo v rámci Noci múzeí a galérií 2017 do projektu NBS - Múzea mincí a medailí. Do Noci múzeí a galérií 2017 sú zapojené v spoločnom programe aj ďalšie kultúrne inštitúcie v Kremnici a to Mincovňa Kremnica, Knižnica J. Kollára v Kremnici, Mesto Kremnica a ZUŠ J. L. Bellu v Kremnici. Okrem bežných večerných prehliadok expozícií múzeí, výstupu na vežu v areáli Mestského hradu sa budú môcť návštevníci zapojiť do detektívneho pátrania po stratenom obraze Salvatora Dalího pod názvom „Veľká obrazová lúpež“. Návštevníkov Noci múzeí a galérií 2017 bude celý večer sprevádzať práve postava Salvadora Dalího, keďže v tom čase je inštalovaná v galérii NBS – Múzea mincí a medailí výstava z diel tohto svetoznámeho výtvarníka.
SOV – Slovenské olympijské múzeum v priestoroch Stálej expozície dejín lyžovania na Slovensku umiestnenej v priestoroch Bellovho domu na Štefánikovom námestí v Kremnici, v rámci projektu „Veľká obrazová lúpež“ predstaví aj reprodukciu obrazu Salvatora Dalího „El Atleta Cósmico“, ktorého originál vlastní vo svojich zbierkach.
Obraz vznikol na podporu kandidatúre Barcelony na usporiadanie Hier XXV. olympiády 1992. Svetoznámy španielsky výtvarník Salvator Dalí (1904 – 1989), ktorého diela sú reprezentatívnym spôsobom zastúpené vo všetkých ústredných svetových galériách a múzeách, vytvoril farebnú litografia s názvom „El Atleta Cósmico“. Následne litografiu vydal Úrad Olympijských hier v Barcelone. Grafický list na guarro papieri vydaný v náklade 104 kusov bol určený výhradne pre členov Medzinárodného olympijského výboru. Salvator Dalí autorizoval túto edíciu 13. júla 1985. Litografickú platňu po vytlačení schváleného nákladu zničili. Jedným z majiteľov sa tak stal aj prof. Vladimír Černušák, člen Medzinárodného olympijského výboru (1981 – 2001) a čestný člen Medzinárodného olympijského výboru (2001 - ). Neskôr daroval Dalího hodnotné dielo do zbierok Slovenského olympijského výboru – Slovenského olympijského a športového múzea. múzea.
V rámci programu Noci múzeí a galérií 2017 v Kremnici, na pódiu na Štefánikovom námestí, sa odohrá aj žonglérska šou, v štýle ragtime, hot jazz, swing vystúpi saxofónové kvarteto Saxophone Syncopators a živý hudobný sprievod podfarbí projekciu nemého filmu Charlieho Chaplina.
Vstup do expozície je voľný.
V rámci Noci múzeí a galérií bude SOV – SOŠM Stála expozícia dejín lyžovania na Slovensku sprístupnená od 17 do 23 hodiny.

     

 

Informácie aktualizujeme priebežne a vyhradzujeme si právo na ich zmenu!