Kysucké múzeum v Čadci (KM)
* Kysuce Museum in Cadca (KM)

... aktuálne výstavy a podujatia ...

Kontaktné údaje

Mapa:

Mapa/Map

Moyzesova ul.50, 022 01 Čadca

Tel.: +421 41 432 13 86, +421 41 432 71 09
E-mail: kysuckemuzeum@vuczilina.sk
Www: www.kysuckemuzeum.sk

 

Otváracie hodiny

 

Pondelok - piatok: 8.00 - 16.00, posledný vstup o 15.30 h
Nedeľa: 10.00 - 16.00, posledný vstup o 15.30 h

 

Možnosti vstupu, vstupné

 

Základné vstupné - dospelí: 2 €
Deti, študenti, dôchodcovia: 1 €

Wheelchair Access
Prístup pre vozičkárov: NIE

História-popis

Kysucké múzeumKysucké múzeumMúzeum bolo založené v roku 1972 ako okresné, pričom od roku 1974 nesie názov Kysucké múzeum. V rokoch 1973 - 1975 realizovalo výskumy ľudového staviteľstva na Kysuciach, v rokoch 1974 - 1981 komplexný výskum v zátopových obciach Riečnica a Harvelka, v rámci ktorých sa uskutočnil aj rozsiahly zber a nákupy predmetov priamo v teréne, čím sa vytvoril základný zbierkový fond múzea. Najpočetnejšie zbierky múzea pochádzajú z okolia Kysuckého Nového Mesta.
Sídlom múzea je budova na Moyzesovej ulici.

Kysucké múzeum Kysucké múzeum

Expozície

História Kysúc

Kysucké múzeum v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, Vás srdečne pozýva do výstavných priestorov na prehliadku novej stálej expozície s názvom: Kysuce v dejinách. Expozícia návštevníkovi ponúka chronologický exkurz kysuckými dejinami. Históriu regiónu prezentuje formou oddelených sekcií, ktoré približujú najvýznamnejšie a najzaujímavejšie pasáže regionálnej histórie. Návštevníci sa pri návšteve expozície budú môcť dozvedieť nové informácie a poznatky o kysuckom praveku, stredoveku, novovekom kysuckom zbojníctve, 20. storočí či vybratých témach regionálnych dejín - pevnostiach obranného systému Jablunkovské šance ležiacich na území Kysúc, Košicko - bohumínskej železnici či kysuckom vysťahovalectve. Uvedené témy prezentujú propagačné panely i zbierkové predmety názorne dokumentujúce vybranú problematiku. V novej expozícii nechýbajú ani najnovšie prezentačné prvky, ako veľkoplošná obrazovka a DVD prehrávač, ktoré významne rozširujú prezentačné možnosti expozície. Svojim zameraním je expozícia určená najširšej verejnosti. Expozíciu Kysuce v dejinách môžete navštíviť každý pracovný deň počas otváracích hodín múzea.

 

Kysucké múzeum Kysucké múzeum Kysucké múzeum Kysucké múzeum Kysucké múzeum

 

Človek na Mesiaci
Nová stála expozícia venovaná americkému astronautovi s kysuckým pôvodom Eugenovi E. Cernanovi, ktorý bol zatiaľ posledným človekom na Mesiaci. Najvýznamnejšia vedecká a kultúrna inštitúcia v regióne tak v úzkej spolupráci s Kysuckou hvezdárňou v Kysuckom Novom Meste a kreatívnym vydavateľstvom Magma reagovala na výzvu svojho zriaďovateľa, Žilinského samosprávneho kraja, ktorý rok 2011 prehlásil v regióne Kysúc za „Rok Eugene Cernana“. „Hviezdny kapitán“ E.E. Cernan 14. marca tohto roku oslávil 77 rokov: jubilant má za sebou úspešnú kariéru astronauta ako pilot kozmickej lode Gemini 9 v roku 1966, pilot lunárneho modulu lode Apollo 10 v roku 1969 a veliteľ misie Apollo 17 o tri roky neskôr.
Expozícia múzea na Moyzesovej 50 v Čadci predstavuje prostredníctvom veľkoplošných reprodukcií a informačných panelov životnú púť tohto novodobého Kolumba vesmíru. Jej návštevníci si môžu doslova siahnuť na imitáciu mesačnej krajiny či vidieť podrobne obzrieť kópiu kozmického skafandra vytvorenú Katarínou Sabuchovou. Práce na expozícii kompletne vykonali konzervátori Róbert Cabúk a Alojz Zbončák, vydavateľstvo Magma zhotovilo veľkoplošné bannery a vytvorilo k nej aj obrazového sprievodcu. Autorom a odborným kustódom výstavy je historik múzea Martin Turóci, ktorý o jej význame povedal: „Novou expozíciou chce Kysucké múzeum splatiť dlhoročný dlh v prezentácii jednej z najvýznamnejších osobností, viažucich sa k nášmu regiónu. Dúfam, že moderná a zaujímavá výstava prispeje k lepšej propagácii a poznaniu astronauta v radoch slovenskej i zahraničnej verejnosti. Osobnosť, akou je Eugene Andrew Cernan si to rozhodne zaslúži.
V múzeu možno najnovšie vidieť aj umelecké dielo akademického sochára Milana Greguša „Pocta Eugenovi A. Cernanovi“ v podobe polychrómovaného sopečného valúnu z roku 2003, ktoré zapožičal pre tieto účely. Nová expozícia bola sprístupnená za účasti riaditeľa Kysuckého múzea Miloša Jesenského a riaditeľa Kysuckej hvezdárne Jána Mäsiara, ktorý k nej poznamenal: „Som potešený, že sme sa mohli spoločne podieľať na úspešnom projekte, ktorý sprítomnil veľkolepé kroky človeka vo vesmíre, o to viac, že svoje stupaje zanechal na Mesiaci aj Eugene Cernan, hrdo sa hlásiaci ku Kysuciam a Slovensku.

Mgr. Pavol Markech, Kysucké múzeum v Čadci

 

Múzeum Kysuckej dediny KM Vychylovka

 

Kaštieľ Radoľa KM

 

Vlastivedné múzeum v Krásne nad Kysucou

 

 

 

Informácie aktualizujeme priebežne a vyhradzujeme si právo na ich zmenu!