SNK - Slovanské múzeum A.S. Puškina Brodzany
* SNK - A.S. Pushkin Museum Brodzany

 

Kontaktné údaje

Mapa:

Mapa/Map

958 42 Brodzany

Tel.: +421 38 245 26 50 ( informácie / objednávky exkurzií )
E-mail: slovanske.muzeum@snk.sk
Www: www.snk.sk


Otváracie hodiny

 

Po-Pi 9.00 - 15.30
So 10.00 - 14.00

 

História-popis

Múzeum A.S. PuškinaLiterárne múzeum Alexandra Sergejeviča Puškina v Brodzanoch je pracoviskom Slovenskej národnej knižnice v Martine. Múzeum vzniklo v roku 1979 v budove renesančného kaštieľa zo 17.-teho storočia. Najstaršia zmienka o kaštieli ako o rodovom sídle Brodziankovcov pochádza však z roku 1377 (spomína sa ako kúria). Múzeum A.S. PuškinaPo smrti A.S. Puškina toto miesto často navštevovala jeho manželka Natália a deti.
V areáli múzea je historický park, v ktorom je 10 búst významných slovenských a ruských spisovateľov od popredných slovenských výtvarníkov. Neďaleko múzea sa nachádza rodinná hrobka pôvodných majiteľov kaštieľa - kaplnka Friesenhofovcov. V hrobke je pochovaná aj sestra Puškinovej manželky Alexandra Gončarovová-Friesenhofová.

 

Expozície

Expozícia venovaná dejinám slovenskej literatúry z aspektu slovensko- ruských vzťahov od veľkomoravského obdobia do začiatku 20.-teho storočia bola sprístupnená v roku 1989. Historická časť expozície približuje zaujímavé brodziansko- puškinovské vzťahy a súvislosti.

 

Múzeum A.S. Puškina Múzeum A.S. Puškina Múzeum A.S. Puškina
Múzeum A.S. Puškina Múzeum A.S. Puškina Múzeum A.S. Puškina

 

Múzeum je súčasťou SNK v Martine

* Museum is part of the SNK in Martin

 

 

Informácie aktualizujeme priebežne a vyhradzujeme si právo na ich zmenu!