SNM-MSNR - Múzeum Milana Rastislava Štefánika Košariská
* SNM-MSNC - Milan Rastislav Stefanik Museum Kosariska

Múzeum Milana Rastislava Štefánika

... aktuálne výstavy a podujatia ...

Kontaktné údaje

Mapa:

Mapa/Map

906 15 Košariská

Tel.: +421 34 245 21 11
E-mail: muzeumsnr@snm.sk
Www: www.snm.sk, Facebook

 

Otváracie hodiny

 

Zimná výluka (zatvorené): 04.12.2017 - 19.03.2018

október – apríl
pondelok – piatok: 8.00 - 16.00; sobota - nedeľa - zatvorené
máj – september
utorok – piatok: 8.30 do 16.30; sobota - nedeľa od 9.30 – 17.30

Prvé nedele v mesiaci máme vstup do múzea zdarma, otváracie hodiny:
november – apríl: 12.00 – 16.00 / máj – október: 8.00 – 16.00.

 

Možnosti vstupu, vstupné

 

Aktuálne informácie o vstupnom nájdete na oficiálnej stránke

 

Každú prvú nedeľu v mesiaci je vstupné do múzeí a galérií v zriaďovateľskej pôsobnosti MK SR bezplatné.

 

História-popis

Múzeum M.R. ŠtefánikaMúzeum M.R. ŠtefánikaToto múzeum je súčasťou SNM - Múzea Slovenských národných rád. Bolo otvorené v roku 1990 v rodnom dome M. R. Štefánika (nar. 21.júl 1880) - v bývalej evanjelickej fare. Ide o memoriálne múzeum, ktoré prostredníctvom svojej expozície podáva komplexný pohľad na Štefánikovu osobnosť. V šiestich miestnostiach sa múzejne dokumentuje jeho životná dráha, súkromie a záľuby, no najmä jeho vojenská, diplomatická a politická činnosť.

Fotografie na tejto stránke poskytlo Múzeum SNR.

 

VEĽKÁ FOTOGALÉRIA Z EXPOZÍCIE

 

Expozície

Múzeum M.R. Štefánika - CaproniMúzeum M.R. ŠtefánikaDo zrekonštruovaných priestorov rodného domu M. R. Štefánika sa 21. júla 2014 pri príležitosti 134. výročia narodenia M. R. Štefánika vrátila expozícia, ktorá predstavuje Milana Rastislava Štefánika ako človeka s pozitívami i negatívami, ktorý dokázal trpieť, ale aj milovať, ako obdivovateľa krás i nebeskej oblohy, znalca umenia a krásnej literatúry, ale aj vedca, cestovateľa, vojaka, politika, diplomata. Prostredníctvom kolekcie takmer 200 vystavených predmetov sa návštevník prenesie do prostredia, v ktorom Štefánik žil, do spoločnosti v ktorej sa pohyboval, do dejinných udalostí, v ktorých zanechal dlhú stopu.
Múzeum M.R. Štefánika - CaproniPestrosť a rôznorodosť jeho osobných predmetov svedčí o jeho rozmanitých záľubách a životných Múzeum M.R. Štefánika - Capronitúžbach, predstavujú ho ako milovníka krásnych vecí a zberateľa cudzokrajnej etnografie, ktoré si priniesol z ciest po svete (Tahiti, Japonsko, Afrika, Nový Zéland), znalca umenia a krásnej literatúry, ale aj vedca – astronóma zahĺbeného v množstve odbornej literatúry, ktorá sa zachovala v jeho knižnici. Návštevník bude mať možnosť opäť vidieť Štefánikov lodný kufor, ďalekohľad, cestovnú žehličku, generálsku čiapku či predmety z miesta havárie lietadla.

SNM - Múzeum Milana Rastislava Štefánika, Košariská SNM - Múzeum Milana Rastislava Štefánika, KošariskáV júli roku 2015 k 135. výročiu narodenia M. R. Štefánika prišlo k reinštalácií expozície, kde boli doplnené málo známe a veľmi zaujímavé osobné predmety z pozostalosti Štefánika. Medzi nimi návštevník nájde napr. Štefánikovu leteckú bundu, ktorú mal oblečenú v čase havárie lietadla, osobný kufrík s jeho iniciálami a predmety cudzokrajnej etnografie, ktoré si ako vášnivý zberateľ priniesol z ciest po svete. V prvom rade je však zreinštalovaná prvá miestnosť, aby v návštevníkovi vyvolala predstavu jeho SNM - Múzeum Milana Rastislava Štefánika, Košariskárodného kraja. Expozícia je doplnená zaujímavými myšlienkami a citátmi tohto veľkého človeka.

 

 

Múzeum M.R. Štefánika je súčasťou Múzea SNR SNM v Myjave

 

 

 

Kalendárium

 

Poznávací okruh so sprievodcom (informácie v PDF)

 

Otvorenie Ukončenie Výstava-podujatie
     
  31.12.2018 Potomci nezabúdajte!!

Dlhodobá výstava venovaná histórii Cirkevného zboru Košariská – Priepasné a taktiež i M. R. Štefánikovi.

 

     

 

Informácie aktualizujeme priebežne a vyhradzujeme si právo na ich zmenu!