Mestské múzeum Stará Turá
* Municipal Museum Stara Tura

 

Kontaktné údaje

Mapa:

Mapa/Map

Dom kultúry Javorina, ul. Gen. M. R. Štefánika 378, 916 01 Stará Turá
(samostatný vstup zľava budovy)

Tel.: , +421 32 776 33 59
Mobil: +421 949 441 470
Kurátor: Mgr. Lucia Poľanská
E-mail: muzeumst@gmail.com
Www: http://dkjavorina.sk/mestske-muzeum/

 

Otváracie hodiny

 

Mestské múzeum v ŠtúrovePondelok: zatvorené
Utorok:   09.00 – 12.00
Streda:  13.00 – 17.00
Štvrtok:  13.00 – 17.00
Piatok:   09.00 – 12.00

 

Návštevy mimo otváracích hodín je potrebné dohodnúť
na tel. č.: 0949 441 470, 032/776 33 59

 

 

 

História-popis-expozície

Mestské múzeum v ŠtúrovePrvá múzejná expozícia v Starej Turej bola sprístupnená v roku 1976 v budove bývalej rímskokatolíckej školy ako Izba revolučných tradícií. Od roku 2005 sídli Mestské múzeum v Dome kultúry Javorina. Mestské múzeum v ŠtúroveV roku 2016 bolo múzeum komplexne zmodernizované a presťahované na prízemie budovy.

Múzeum sa zameriava najmä na históriu mesta a podjavorinského kraja. Medzi najstaršie exponáty patria fosílie morských živočíchov z obdobia prvohôr – štvrtohôr, pozostatky štvrtohorných cicavcov či archeologické nálezy z obdobia kamennej i bronzovej doby. Cenná je niekoľko tisíc rokov stará lebka pratura, vyhynutého zvieraťa, ktorého meno nesie naše mesto. Nachádza sa tu mimoriadne vzácna listina z r. 1392, v ktorej sa prvýkrát v histórii spomína Stará Turá. Návštevníci si majú možnosť prezrieť niekoľko kráľovských listín (17. – 18. stor.), ktoré potvrdzovali platnosť privilégií kráľa Mateja Korvína z r. 1467. Tieto dostali obyvatelia Starej Turej za chytenie bojovníka Jána Švehlu. Vzácne je i pečatidlo mesta z 18. stor., na ktorom je táto udalosť zachytená.
Mestské múzeum v ŠtúrovePútavá je etnografická časť múzea, ktorá sa venuje rozvoju remesiel, cechov, obchodu i živností v Starej Turej. Vystavené sú tu miestne sviatočné i pracovné kroje. Nachádza sa tu i expozícia zameraná na vývoj školstva v našom meste a priľahlých kopaniciach. Z cirkevných materiálov je cenná najmä evanjelická postila z r. 1776. V múzeu je zachytený revolučný rok 1848, I. svetová vojna i osudy židovskej komunity v Starej Turej. Podrobne je zdokumentované SNP v podjavorinskom kraji. Samostatnú časť tvorí rozsiahla expozícia zameraná na históriu bývalého podniku Chirana, ktorý bol svojho času najväčším výrobcom zdravotníckej techniky v Československu.
Vysunutou expozíciou Mestského múzea je dobová izbička nazvaná „Tradičné bývanie“, ktorá sa nachádza v inej časti budovy. Táto expozícia sa venuje spôsobu života našich predkov. Návštevníci si tu môžu prehliadnuť starodávny nábytok, miestne ľudové kroje, starobylé náboženské Mestské múzeum v Štúroveknihy či domáce potreby, ktoré kedysi používali naši prastarí rodičia.

 

Súčasťou múzea je i multifunkčná miestnosť, ktorá slúži na krátkodobé výstavy, premietania filmov, besedy, prezentácie, rôzne edukačné aktivity atď. Tento novozriadený priestor si je možné i prenajať. V miestnosti je k dispozícii internet, dataprojektor a plátno na premietanie. Kapacita je 28 miest.

 

Kalendárium

 

Otvorenie Ukončenie Výstava-podujatie
     

 

Informácie aktualizujeme priebežne a vyhradzujeme si právo na ich zmenu!