SBM - Banské múzeum v prírode Banská Štiavnica
* SMM - Open-Air Mining Museum Banska Stiavnica

... aktuálne výstavy a podujatia ...

Kontaktné údaje

Mapa:

Mapa/Map

Slovenské banské múzeumJ.K. Hella 12, 969 01 Banská Štiavnica

Tel.: +421 45 691 29 71, +421 45 692 05 35
E-mail: bmp@muzeumbs.sk
Www: www.muzeumbs.sk

GPS: N – 48˚27’04,60″ / E – 18˚53’18,80″

 

Otváracie hodiny

Možnosti vstupu, vstupné

História-popis

Banské múzeum v prírodeBanské múzeum v prírode - Povrchová expozícia -  Foto(C)LužinaBanské múzeum v prírode je umiestnené západne od centra mesta cca 1 km v smere na Levice. Rozkladá sa v malebnom údolí pod tajchom Klinger na rozhraní mesta a divočiny.
Už 40 rokov poskytuje návštevníkom jedinečný zážitok z prehliadky originálnych banských priestorov. Ako najstaršia a tematicky najrozsiahlejšia banícka expozícia na Slovensku ukazuje vývoj rudného baníctva v stredoeurópskom priestore od stredoveku do konca 20. storočia.

 

Expozície

 

Najvzácnejší exponát
V podzemnej expozícii je to jednoznačne Gápel na konský pohon , ktorý je jediný takýto stroj– motor od banského výťahu, ktorý sa na Slovensku zachoval. Povrchovej expozícii svojím významom jednoznačne kraľuje Kachelmanov vodnostĺpcový ťažný stroj premiestnený zo šachty Lill v Hodruši. Je to pamätník slávnej éry vodnostĺpcových strojov, ktoré v 18. storočí zachránili banskoštiavnické baníctvo od zániku a stáli na čele technického pokroku v celosvetovom meradle.

Čakanie na vstup do podzemnej expozície si môžete spríjemniť prehliadkou povrchovej expozície. Obzvlášť atraktívna je Geologická náučná expozícia, ktorá na malej ploche prezentuje geologický vývoj Slovenska. Na geologickej mape a sedemdesiatich stanovištiach môžete vyhľadať horniny pochádzajúce z vášho rodiska. Sú tu sústredené jedinečné technické banícke pamiatky banskoštiavnického regiónu.

Extra zážitok
Prehliadku podzemia absolvujete vystrojený prilbou, plášťom a lampou, čo je jedinečný zážitok, ktorého fotografie by nemali chýbať v žiadnom fotoalbume cestovateľa.

 

Expozícia uhoľného baníctva Expozícia uhoľného baníctva Expozícia uhoľného baníctva Expozícia uhoľného baníctva
Expozícia uhoľného baníctva Expozícia uhoľného baníctva Expozícia uhoľného baníctva

 

Expozícia je súčasťou SBM Banská Štiavnica

 

Kalendárium

 

Otvorenie Ukončenie Výstava-podujatie
     

 

Informácie aktualizujeme priebežne a vyhradzujeme si právo na ich zmenu!