STM - Múzeum Jozefa Maximiliána Petzvala v Spišskej Belej
* STM - Jozef Maximilian Petzval Museum in Spisska Bela

 

Kontaktné údaje

Mapa:

Mapa

Petzvalova ul. 30, 059 01 Spišská Belá

Tel.: +421 52 459 13 07
Mobil: +421 918 965 699
E-mail: muzeum.petzval@stm-ke.sk
Www: www.stm-ke.sk

 

Otváracie hodiny

 

Ut-So 10.00 - 16.30

 

Možnosti vstupu, vstupné

 

Každá 1. nedeľa v mesiaci vstup zdarma v čase 12.00 - 16.30 h
- ostatné služby múzea ostávajú spoplatnené ( fotografovanie, video, lektorský výklad...)

Základné vstupné - dospelí: 2 €
Zľavnené vstupné: 1 €

Foto, kamera: 2 €

Wheelchair Access
Prístup pre vozičkárov: NIE

História-popis

Múzeum J.M. Petzvala

Múzeum sa nachádza v neskororenesančnej budove školy, pôvodne sa jednalo o prízemnú budovu s nadstavbou urobenou v 18. storočí.


Jozef Maximilián Petzval

Múzeum J.M. PetzvalaProf. Dr. Ing. Jozef Maximilián Petzval (1807 – 1891) matematik, fyzik, vynálezca, zakladateľ modernej optiky a fotografie. Narodil sa v Spišskej Belej v rodine učiteľa moravského pôvodu. Vyštudoval filozofiu a neskôr Inštitút geometrie v Pešti, kde v roku 1828 získal diplom inžiniera a v roku 1932 na peštianskej univerzite doktorát. Od roku 1835 bol na tejto univerzite riadnym profesorom. V roku 1837 ho povolali do Viedne na katedru matematiky tamojšej univerzity, kde pôsobil do roku 1877. Patrí medzi najvýznamnejšie európske vedecké osobnosti 19. storočia. Ako prvý exaktne vypočítal konštrukciu fotografického objektívu portrétneho a krajinárskeho. Objavil zákony, ktorými sa optika riadi dodnes.

Expozície

Múzeum J.M. PetzvalaExpozícia múzea chronologicky sprístupňuje návštevníkovi prístroje a pomôcky najrozmanitejších typov z Petzvalových čias až po najnovšie ukážky fotografickej techniky. Sú tu ukážky dnešných teleobjektívov, širokouhlých objektívov a objektívov pre leteckú fotografiu. Ďalej je tu moderná optika pre rozličné premietacie prístoje a fotokomory. 
Múzeum J.M. PetzvalaOsobitnú pozornosť si zaslúžia tzv. detektívne drevené komory s mechanizmom na výmenú platní. Unikátna je Krügenerova detektívna vrecková komora v podobe knihy. Sú tu ukážky prvých reportérskych a cestovných prístrojov a aparáty na prvú stereografiu. V priebehu vývoja histórie fotografie sa vytvorilo niekoľko základných konštrukčných skupín fotoprístrojov. V našej expozícii môžeme vidieť veľké ateliérové fotografické prístroje - vývojový rad ateliérových pristrojov patrí medzi najstaršie. 
V roku 1888 nahradil G.Eastman, zakladateľ firmy Kodak, zásobník dosiek zvitkovým filmom a od tých čias aparáty na filmy skoro úplne vytlačili predchádzajúce doskové prístroje. Medzi exponátmi sa nachádza niekoľko druhov Kodakov a medzi nimi nechýba ani preslávený ľudový prístroj Vest - Pocket - Kodak (vreckový Kodak).

 

Múzeum J.M. Petzvala Múzeum J.M. Petzvala Múzeum J.M. Petzvala

 

Expozícia je súčasťou STM Košice

 

Kalendárium

 

Otvorenie Ukončenie Výstava-podujatie
     
     

 

Informácie aktualizujeme priebežne a vyhradzujeme si právo na ich zmenu!