SNM-MZK - Expozícia judaík v Malej synagóge v Žiline
* SNM-MZK - Former neological synagogue in Žilina

 

Kontaktné údaje

Mapa:

Mapa

Malá synagóga
Dlabačova 15, 010 01 Žilina

Tel.: +421 41 562 04 85
Mobil: +421 908 694 333
E-mail: zilina@kehilazilina.sk, mzk@snm.sk
Www: www.snm.sk, www.kehilazilina.sk

 

Otváracie hodiny

 

Pi:  15.30 - 17.30
Ne: 14.30 - 17.30
Pre organizované skupiny možnosť dohodnúť aj v inom čase, vopred na tel. čísle 0908 694 333.

 

História-popis

V Žiline v minulosti pôsobili dve židovské obce. Ortodoxnú modlitebňu dnes využíva ŽNO Žilina a je tu nainštalovaná jedna z expozícií Múzea židovskej kultúry. Bývalá neologická synagóga patrí k najvýznamnejším reprezentantom modernej synagogálnej architektúry v Európe. Tento pozoruhodný fukcionalistický objekt postavili v rokoch 1929-31 podľa projektov významného nemeckého architekta Petra Behrensa. Dnes slúži ako kino a jeho pôvodný účel pripomína iba pamätná tabuľa.
Stála expozícia judaík v ŽilineŽidia sa v Žiline objavujú až v polovici 19. storočia. Dá sa to vysvetliť tým, že Žilina s prevažne nemeckým meštiactvom Židov neprijala. Roku 1851 žilo v Žiline 22 Židov. Roku 1881 bola náboženská obec už taká veľká, že si postavili vlastnú synagógu, ktorú veriaci využívali do roku 1932. V Žiline boli dve náboženské obce: neologická a ortodoxná, ktorá sa utvorila roku 1921, ale štát uznal ortodoxnú obec až roku 1925. Významným činom obce bolo aj založenie prvej židovskej priemyslovky v Uhorsku na prelome storočia. V Žiline pôsobilo mnoho významných rabínov, medzi nimi básnik Dr. Arnold Kiss, vynikajúci rečník, ktorý bol neskoršie rabínom vo Veszpréme a v Budíne. V prvej tretine 20. storočia vzrástol počet Židov v Žiline tak, že roku 1932 bola už aktuálna potreba postaviť novú synagógu. Projektoval ju berlínsky architekt Peter Behrens. Patrila k najmodernejším a najkrajším židovským stavbám na Slovensku. Po 2. svetovej vojne ju prebudovali na koncertnú sieň podľa návrhov architekta Václava Čapka. Stála expozícia judaík v ŽilineV súčasnosti slúži ako kinosála. Ortodoxná synagóga je jednoduchá, nenápadná budova s modlitebňou a ďalšími miestnosťami. Pri synagóge bol aj byt a malý dvor. Aj táto bola po vojne renovovaná. Cintorín sa rozprestiera na západnej strane mesta. Vchod je opatrený bránou s mrežami. Za ním je javorová alej. Hneď pri vchode je rozsiahla ceremoniálna hala. V tejto veľkej impozantnej hale postavili po vojne podľa návrhu architekta Jozefa Zweigenthala nádherný pomník, 5,5 metrov vysokú pyramídu, pokrytú čiernou švédskou žulou. Pamätník na cintoríne za otete holokaustu postavila a financovala Židovská náboženská obec Žilina z prostredkov svojich členov. Na stenách ceremoniálnej haly sú v mramorových doskách vyryté mená takmer 2.700 židovských obetí zo Žiliny a blízkeho ololia, pričom na čestnom mieste pri pamätníku sú mená padlých bojovníkov.
Roku 1942 žilo v Žiline 3.500 Židov. Poslednými rabínmi v meste pred holokaustom boli: ortodoxný rabín Martin Klein a neologický rabín Dr. Hugo Stránsky. Z koncentračných táborov sa vrátilo do 700 Židov, z ktorých 400 ihneď emigrovalo.

 

Expozície

Stála expozícia judaík v ŽilineExpozícia Múzea židovskej kultúry je umiestnená v budove ortodoxnej synagógy, ktorá sa aj v súčasnosti využíva na duchovné účely. Väčšinu vystavených exponátov tvoria sakrálne predmety. Tie sú majetkom Žilinskej židovskej náboženskej obce. Výstavná sieň je od samotnej modlitebne oddelená drevenou mrežou, cez ktorú môže návštevník vidieť priestorové usporiadanie modlitebne.

 

 

 

Fotogaléria:

Stála expozícia judaík v Žiline Stála expozícia judaík v Žiline Stála expozícia judaík v Žiline Stála expozícia judaík v Žiline Stála expozícia judaík v Žiline
Stála expozícia judaík v Žiline Stála expozícia judaík v Žiline Stála expozícia judaík v Žiline Stála expozícia judaík v Žiline Stála expozícia judaík v Žiline

 

Múzeum je súčasťou MZK-SNM Bratislava

 

 

Informácie aktualizujeme priebežne a vyhradzujeme si právo na ich zmenu!