Židovské komunitné múzeum, Bratislava
* Jewish Community Museum, Bratislava

... aktuálne výstavy a podujatia ...

Kontaktné údaje

Heydukova 11 – 13, 811 08 Bratislava

Tel.: +421 2 5441 6949
E-mail: synagogue.sk@gmail.com
Www: www.synagogue.sk
Facebook: www.facebook.com/zidovskekomunitne.muzeum

 

Otváracie hodiny

 

Židovské komunitné múzeum bude v roku 2013 otvorené od 2. júna do 13. októbra, okrem židovských sviatkov.
Pi 13.00 - 16.00
Ne 10.00 - 13.00
Skupinové vstupy je možné vopred dohodnúť.

 

Možnosti vstupu, vstupné

 

Plné vstupné: 6 EUR
Zľavnené vstupné: 3 EUR (mládež, ISIC, ITIC, ZŤP, dôchodcovia)
Voľný vstup: deti do 12 rokov, ICOM, žurnalisti

Wheelchair Access
Prístup pre vozičkárov: ÁNO

História-popis

Židovské komunitné múzeum, Bratislava / Jewish Community MuseumŽidovské komunitné múzeum, Bratislava / Jewish Community MuseumVzácne židovské rituálne predmety, zlatom vyšívané plášte na sväté biblické zvitky, unikátna fotografia študentov preslávenej bratislavskej rabínskej školy aj obraz stvárňujúci hrôzy holokaustu. A ešte viac ukazuje nové Židovské komunitné múzeum, ktorého sídlom je jediná synagóga v Bratislave na Heydukovej ulici.
Verejnosť má možnosť po prvý raz spoznať poklady bratislavskej židovskej komunity a nahliadnuť do jej bohatej histórie.

 

Expozície

Židovské komunitné múzeum, Bratislava / Jewish Community MuseumŽidovské komunitné múzeum, Bratislava / Jewish Community MuseumNové Židovské komunitné múzeum ponúka návštevníkom stálu expozíciu Bratislavskí židia a ich kultúrne dedičstvo, ktorá je prehliadkou desiatkami najvzácnejších artefakov viažucich sa na dôležité míľniky v histórii aj súčasnosti komunity a verejnosti predstaví aj židovské sviatky a tradície.
Medzi unikátne predmety v stálej expozícii patrí napríklad pamätná tabuľa s obrazom požiaru Bratislavského hradu z roku 1811, ktorý sa rozšíril aj na židovskú nemocnicu či vzácna fotografia študentov bratislavskej rabínskej školy - ješivy. Návštevníci môžu obdivovať aj liturgické textilné predmety ako napríklad plášte na zvitky Tóry či oponu pre svätostánok, v ktorom je uložená Tóra. Pýchou bratislavskej zbierky sú aj ozdobné nástavce na Tóru od židovského zlatníka Frederika Beckera staršieho zo začiatku 19. storočia. Výnimočnosťou zaujmú aj vzácne tabule Desatora, ktoré kedysi zdobili fasádu zbúranej synagógy na Rybnom námestí.
Židovské komunitné múzeum, Bratislava / Jewish Community MuseumŽidovské komunitné múzeum, Bratislava / Jewish Community MuseumNechýbajú ani krásne starožitné pozlátené či strieborné svietniky na sviatky Šabat či Chanuka, vzácny exemplár daňových zápisov židovskej obce z 18. storočia a ďalšie rituálne predmety s umeleckým stvárnením. Tragický osud židovskej komunity pripomína pamätná stena holokaustu, na ktorej sú umelecky stvárnené mená bratislavských židovských rodín z roku 1940, predtým, ako sa začalo s ich vysťahovaním a deportáciami do koncentračných táborov.
Výstavným objektom je aj samotná budova synagógy, ktorá ako jediná v Bratislave stále slúži ako miesto židovských bohoslužieb. Po prvý raz sa otvára verejnosti. Synagóga, postavená v rokoch 1923 – 1926, patrí k najzaujímavejším stavbám medzivojnového obdobia v Bratislave.

 

  Židovské komunitné múzeum, Bratislava / Jewish Community Museum Židovské komunitné múzeum, Bratislava / Jewish Community Museum Židovské komunitné múzeum, Bratislava / Jewish Community Museum
Besamim korenicka na koniec Sabatu chanukovy svietnik plast na Toru plast na Toru
pozlatena Menora studenti bratislavskej jesivy Vlastnorucne vyrobeny obraz od studenta bratislavskej Jesivy Vzacne pozlatene rukovate na Toru

 

Unikátna výstava arizovaných diel z obdobia holokaustu predstaví aj Rembrandta

Stovky hodnotných malieb, sôch, zberateľských mincí či starožitností bolo slovenským židovským občanom počas holokaustu zhabaných, zoštátnených a predaných na verejných dražbách.
Temnú stránku arizácií umeleckých diel počas slovenského štátu predstaví od 2. júna 2013 unikátna výstava Tieň minulosti v Židovskom komunitnom múzeu, ktoré sídli v synagóge na Heydukovej ulici v Bratislave. Výstava sa realizuje v spolupráci so Slovenskou národnou galériou.
Po prvýkrát v histórii budú verejnosti predstavené vzácne arizované výtvarné diela, ktoré pochádzajú z majetku židovských obyvateľov Bratislavy. Ich mená ani tragický osud počas holokaustu nie je známy.
„V rámci tohto projektu nevyhľadávame kontroverznosť ani senzácie. Prezentujeme pravdu o minulosti v záujme budúcnosti a verejnosti predstavujeme neznámu kapitolu holokaustu. Podrobne skúmame tragickú epizódu slovenských dejín umenia,“ povedal riaditeľ Židovského komunitného múzea Maroš Borský.
Najvzácnejším arizovaným dielom, ktoré bude vystavené, je obraz významného holandského maliara a jedného z najväčších velikánov európskeho umenia, Rembrandta van Rijn. Jeho grafika, zaevidovaná v roku 1943 v sklade na Štefánikovej ulici v Bratislave pod názvom V orientálnom tábore z roku 1641, zobrazuje biblický motív. V súčasnosti patrí medzi 111 najvzácnejších diel v zbierke Slovenskej národnej galérie.
Práve do SNG prešli začiatkom 50. rokov minulého storočia arizované diela prevodom z majetku Slovenského národného múzea, kde boli po poštátnení uskladnené. SNG ich teraz ochotne zapožičala do Židovského komunitného múzea. Štrnásť obrazov, ktoré sa dostali do štátnych zbierok, patrilo pôvodne židovským obyvateľom Bratislavy. V súčasnosti je možné s určitosťou identifikovať sedem diel, ktoré budú na výstave predstavené.
„Zo zhromaždeného materiálu je zrejmé, že sa do štátnych zbierok dostalo málo diel, zrejme sa väčšina doslova rozkradla. Napriek kultúrnym hodnotám, ktoré prezentuje, je to výstava o temnej strane našej minulosti,“ povedala riaditeľka SNG Alexandra Kusá.
Vystavené budú aj vzácne diela zo 17. a 18. storočia. Medzi ne patrí napríklad olejomaľba Jazdecká bitka od flámskeho maliara Pietera Meulenera z roku 1651, ktorý sa preslávil práve stvárňovaním bojových výjavov. Zo starého umenia bude môcť verejnosť obdivovať aj obraz Venuša oplakáva Adonisovu smrť flámskeho umelca Fransa Woutersa z polovice 17. storočia. Maliar, ktorý sa vyškolil v dielni velikána Petera Paula Rubensa, rád zobrazoval mytologické krajiny.
Na výstave Tieň minulosti sa návštevníci dozvedia viac aj o samotnom procese poštátňovania, evidencie a selekcie umeleckých predmetov zo židovského majetku počas slovenského štátu. K výstave vychádza aj rozsiahla publikácia, ktorá zahŕňa kompletné zoznamy tisícok arizovaných umeleckých diel, ako aj mincí a medailí.
„Chceli sme, aby táto publikácia poskytla čo najefektívnejší nástroj pre identifikáciu poštátnených umeleckých diel, ktoré boli v rokoch 1944 – 1945 predané na verejných dražbách a dodnes sú v obehu na trhu s umením, prípadne tvoria zbierkový fond našich galérií a múzeí,“ povedala Jana Švantnerová, kurátorka výstavy a autorka rozsiahleho výskumu arizovaných diel.
Židovské komunitné múzeum otvorilo svoje brány návštevníkom po prvýkrát v lete minulého roka. Ponúka stálu expozíciu Židia v Bratislave a ich kultúrne dedičstvo, ktorá je prehliadkou desiatok najvzácnejších artefaktov viažucich sa na dôležité míľniky v histórii aj súčasnosti židovskej komunity a verejnosti predstavuje aj židovské sviatky a tradície.
„Synagóga predstavuje najdôležitejší symbol aktívnej židovskej prítomnosti v meste. Tá bratislavská bola až donedávna pre mnohých miestnych obyvateľov miestom, ktoré je záhadné, uzavreté a neprístupné. Symbolické otvorenie synagógy všeobecnej verejnosti sa stretlo s úspechom,“ povedal riaditeľ múzea Maroš Borský.
„Filozofia nášho Múzea vychádza z faktu, že židovská komunita žila v Bratislave odjakživa a bola jej významnou súčasťou. Múzeum rozpráva zabudnutý príbeh dejín Bratislavy – príbeh židovských Bratislavčanov," dodal.

 

 

Informácie aktualizujeme priebežne a vyhradzujeme si právo na ich zmenu!