VMGA - Dom ľudového bývania Matúškovo
* VMGA - House of Folk Dwelling Matuskovo

 

Kontaktné údaje

Mapa:

Mapa/Map

Hlavná ul. č.d.128, 924 03 Matúškovo

Tel.: +421 31 780 55 35
E-mail: vlast.muzeum.ga@zupa-tt.sk
Www:


Otváracie hodiny

 

Ut 9.00 - 12.00
Št-Pi 13.30 - 17.00
Návštevy mimo otváracích hodín hláste: Knapová Alžbeta, 925 01 Matúškovo 649, tel.: 031/ 782 60 69.

 

Možnosti vstupu, vstupné

Základné vstupné: 1 €
Deti, študenti, dôchodcovia: 0,50 €
Deti do 6 rokov: bezplatne
Foto, kamera: so súhlasom riaditeľa VMGA

Wheelchair Access
Prístup pre vozičkárov: NIE

História-popis

Dom ľudového bývania MatúškovoPamiatkovo chránený dom bol postavený v roku 1847. Národopisná expozícia bola verejnosti sprístupnená v roku 1984. Expozícia predstavuje spôsob ľudového bývania pôvodného obyvateľstva obce na prelome 19. a 20. storočia a Slovákov prichádzajúcich sem z Dolnej zeme v roku 1947.
Na čelnej strane domu možno z pohľadu ulice čítať nasledovný text "PANYIK FERENCNÉ ÉPÍTETTE ANNO 1847. 27. MÁR" (Dala postaviť manželka Františka Panyika P.P 27. marca 1847). Stavebné riešenie budovy nevykazuje charakter okolitých stavieb. Dom je zo surových tehál, nabielo nalíčený, s trstinovou strechou podopretou nožnicovými stĺpmi. Na ulicu je výhľad z pavlače cez asymetricky umiestnené okno. Pavlač je ohradená latami, vedľa okna sa nachádza malá komora. Dom ľudového bývania MatúškovoDlažba pavlače je z tehál, z nej sa vchádza do pivnice, kde sa nachádza hrobľa, jama na uskladnenie poľnohospodárskych produktov pokrytá zemou. V roku 1984 budovu zreštauroval okresný úrad na ochranu pamiatok a v jej obytných meistnostiach zriadil múzeum. V izbe zo strany ulice a v kuchyni možno vidieť vnútrajšok gazdovského bytu z prelomu toho storočia, ktorý organicky splýva so zovňajškom budovy. Interiér tvorí drevená lavica v tvare obdĺžníka, farebná debna, skrina, malý domáci oltár, skrine a secesne zdobená posteľ. Nábytok dopôňujú visacia lampa a obrusy.
Dom ľudového bývania MatúškovoV kuchyni pod komínom sa kedysi varilo na otvorenom ohni. Zariadenie kuchyne tvorí malý stôl, stojan na lavór a sevis. V zadnej izbe sa môžeme zoznámiž s bytovou kultúrou slovenských obyvateľov, ktorí sa v roku 1947 presídlili do obce z maďarského Tótkomlósu (Slovenský komlóš). Stena je vymaľovaná farbotlačou pomocou šablón. V izbe je umiestnený stolársky nábytok zdobený pestrými kvetmi, baldachýnové postele, skrine, kanapa a debička. Bohato zdobené posteľné prádlo ako aj úpravenú posteľ dopĺňa množstvo okrasných malých vankúšikov, ktoré boli symbolom majetnosti.

 

Expozície

 

Informácie aktualizujeme priebežne a vyhradzujeme si právo na ich zmenu!