Mohyla gen. Milana Rastislava Štefánika na Bradle
* Tumulus of gen. M.R. Stefanik Bradlo

 

Kontaktné údaje

Mapa:

Mapa/Map

906 13 Brezová pod Bradlom

Tel.: +421
E-mail: mrstefanik@mrstefanik.sk
Www: www.mrstefanik.sk, www.bradlo.sk

 

Otváracie hodiny

celoročne

 

História-popis

Mohyla gen. Milana Rastislava ŠtefánikaMohyla gen. Milana Rastislava Štefánika na Bradle, ktorá tvorí jeden z vrcholov mnohostrannej architektonickej tvorby Dušana Jurkoviča, je najvýznamnejšou pamiatkou mesta Brezová pod Bradlom. Skladá sa z 2 obdĺžnikových terás (spodná má rozmery 93 x 62 m) a tumby, na ktorej sú umiestnené pamätné dosky s nápismi. Z každého rohu mohyly sa týčia 12 m vysoké obelisky. Stavba mohyly trvala od roku 1927 do roku 1928, spolu 280 pracovných dní a bol na nej použitý travertín zo Spišských Vlachov. V rokoch 1988 – 1996 bola realizovaná jej komplexná rekonštrukcia.
Na Bradlo (543 m n. m.) k mohyle vedie udržiavaná 4-kilometrová komunikácia. Počas zimnej a letnej turistickej sezóny je možnosť občerstviť sa na chate Bradlo a zakúpiť si propagačné materiály a suveníry v Centre informačných služieb. Sprievodcovskú službu zabezpečuje MsÚ Brezová pod Bradlom.

Po rokoch národnostného útlaku a boja za národnú identitu privítali obyvatelia Brezovej v roku 1918 s nadšením vznik samostatnej Československej republiky, pri zrode ktorej stál aj rodák zo susednej obce Košariská M. R. Štefánik. Nedožil sa však návratu do oslobodenej vlasti; jeho lietadlo havarovalo 4. mája 1919 neďaleko Bratislavy za dosiaľ nevyjasnených okolností. Tragická smrť a pohreb M. R. Štefánika 11. mája na Brezovej a Košariskách sa stali celonárodnou udalosťou. Základný kameň stavby položil minister zahraničia ČSR Eduard Beneš 4. mája 1924. V rokoch 1927 – 1928 bola mohyla vybudovaná na Bradle, týčiacom sa nad Brezovou, monumentálna Mohyla M. R. Štefánika, dielo arch. Dušana Jurkoviča, ktorá bola slávnostne odovzdaná 23. septembra 1928. Stala sa miestom pravidelných pietnych spomienok pri príležitosti výročí úmrtia M. R. Štefánika, osláv vzniku ČSR, ale aj pamätným miestom, na ktoré prichádzali tisíce ľudí uctiť si pamiatku, vzdať úctu a vďaku za vykonanú prácu tejto významnej osobnosti našich i európskych dejín. Od roku 1928 nesie mesto názov Brezová pod Bradlom.


Fotogaléria

Kalendárium

 

Otvorenie Ukončenie Výstava-podujatie
     

 

Informácie aktualizujeme priebežne a vyhradzujeme si právo na ich zmenu!