Pamätná izba Pavla Dobšinského Slavošovce
* Pavol Dobsinsky Memorial Site Slavosovce

 

Kontaktné údaje

Mapa:

Mapa/Map

049 36 Slavošovce

Obecný úrad:
Tel.: +421 58 799 92 81
E-mail:
Www:


Otváracie hodiny

Expozícia je otvorená na požiadanie.

 

História-popis

Pamätná izba Pavla DobšinskéhoPamätná izba Pavla DobšinskéhoUprostred Slavošoviec sa nachádza rodný dom, v ktorom sa v roku 1828 (16.marca) narodil spisovateľ, etnograf, pedagóg a kazateľ Pavol Emanuel Dobšinský. Poznať bližšie jeho život možno v Slavošovciach a Drienčanoch, dvoch gemerských dedinách. Už vo svojich prácach, nevedome používal pseudonym Slavoj Drienčanský čím určil nielen miesto svojho rodiska, ale aj posledného skonu. Zomrel v Drienčanoch 22.októbra roku 1885.

Pamätná izba Pavla DobšinskéhoNa rodnom dome je osadená pamätná tabuľa odhalená pri 100 výročí jeho narodenia, na veľkolepej národnej slávnosti roku 1928. 16. marca 1970 bolo v obci slávnostné odhalenie pamätníka P.E. Dobšinskému a pomenovanie Základnej školy menom Pavla Emanuela Dobšinského. Pamätná izba Pavla DobšinskéhoAutorom pamätníka odhaleného pri 142. výročí narodenia bol akademický sochár Dušan Dzurek z Bratislavy. V pamätnej izbe sa k návštevníkovi prihovára doba v ktorej žil a tvoril Dobšinský. Jeho rozprávky dodnes zbližujú deti celého sveta, majú ich rady všetky deti, to ich spája a jeho odkaz je stále platný. Na Dobšinského rozprávkach sa učia poznávať sily dobra, skromnosť a pracovitosť. to im pripomínajú "Pamodaj šťastia lavička, Veštec" ale aj iné, uvedomovať si, že zlé sily ktoré predstavujú čerti, šarkany, ježibaby stíha vždy trest.

Dnešná podoba bola dotvorená v roku 1995. V pamätnej izbe je sústredený materiál regionálneho charakteru, doplnený dobovými predmetmi a nástrojmi používanými v minulosti.

 

Expozície

V expozícii sú priblížené neznáme údaje o živote Dobšinského aj slávnostné udalosti konané na jeho počesť. To všetko pripomína vystavená dokumentácia, pramene, zborníky, články publikované gemerskou vlastivednou spoločnosťou, ukážky z tvorby Dobšinského. Sú tu aj reprodukcie niektorých listov písaných Dobšinskému od A. Sládkoviča, M. Hrebendu, ale aj prejavy, ktoré odozneli na vedeckej konferencii v R. Sobote a sú venované odkazu Dobšinského.

 

 

Informácie aktualizujeme priebežne a vyhradzujeme si právo na ich zmenu!