LM - Považská lesná železnička Liptovský Hrádok
* LM - Narrow-Gauge Forest Railway Liptovsky Hradok

 

Kontaktné údaje

Mapa:

Mapa/Map

Hviezdoslavova ul.144, 033 01 Liptovský Hrádok

Tel.: +421 44 522 24 85
Mobil: +421 905 180 888
E-mail: plz@plz.sk
Www: www.plz.sk, www.liptovskemuzeum.sk

 

Otváracie hodiny

 

História-popis

Lesná železnička v Liptovskom Hrádku sústreďuje mobiliár bývalej Čiernovážskej lesnej železnice, ktorej výstavba sa začala v roku 1913, na základe povolenia Uhorského štátneho lesného úradu v Liptovskom Hrádku. Tento zadal staviteľskej firme Magyar Belga stavbu trate, ktorá prebiehala v troch etapách a bola dokončená v roku 1940. Okrem nákladnej sa prevádzkovala aj osobná doprava, úradne povolená od roku 1932. Táto trať viedla z Liptovského Hrádku cez Liptovskú Tepličku až po Zátureň pod Kráľovou hoľou a bola to najdlhšia lesná železnica na Slovensku.
Dňa 31.12.1971 bola lesná železnica Lipt. Hrádok - Lipt. Teplička z ekonomických dôvodov zrušená. Napriek nátlaku záchranárov, bývalé okresné a krajské orgány nemali žiadne pochopenie k záchrane PLŽ v jej prirodzenej podobe. Zachoval sa len úsek z Liptovského Hrádku do Svarína dlhý 11,6 km , z ktorého 30% zvršku chýba a naďalej ho ubúda. Od roku 1989 na záchrane PLŽ pracuje Klub PLŽ.

Od roku 2001 do mája 2005 boli do Múzea liptovskej dediny v Pribyline postupne prevezené parné rušne uložené na provizórne koľajisko a neskôr aj zvyšok trate, čo ukončilo existenciu PLZ v doline Čierneho Váhu.

 

Expozície

Depozit je presunutý do Múzea liptovskej dediny v Pribyline, v súčasnosti ešte nie je prístupný verejnosti, pretože nie je dokončený.

 

Železnička je vysunutou expozíciou LM Ružomberok

 

 

Informácie aktualizujeme priebežne a vyhradzujeme si právo na ich zmenu!