Muzeum.SK

Nie je kultúra ako kultúra, alebo akí vlastne sme ?Portál Markíza

 

MarkizaDovolím si na úvod parafrázovať jeden známy citát: „Povedz mi, ako tráviš svoj voľný čas a ja ti poviem, kto si!“ Prečo práve takéto niečo? Ako to súvisí s titulkom? Jednoduché, stačí sa trochu zamyslieť. Koľko ľudí nájdete v miestnych múzeách, galériách alebo na iných miestach predstavujúcich našu históriu? Viete aké kultúrne pamiatky sú všade okolo nás? Zamysleli ste sa aj, kde sú častejšie vaše deti, kolegovia? Sedia pri poháriku alebo v rámci „tiežkultúry“ (alebo kultúry 21. storočia) pozerajú brakový film na videu alebo s pocitom akejsi „in-kultúrnosti“ v kine? Nechcem nikomu krivdiť, ale je naozaj čas sa zamyslieť!

 

Rozmýšľal som, čo ja sám môžem urobiť a prostredníctvom svojej firmy som začal stavať komplexné internetové stránky pre múzeá, galérie, pamiatky, hrady, zámky a kaštiele na Slovensku. Keď som začal obchádzať tieto inštitúcie po Slovensku (a to som ich doposiaľ nestihol vidieť veľa), začal som chápať, čo sa v našej spoločnosti deje. Ľahostajnosť voči svojej vlastnej histórii, neznalosť a nevôľa začínajú prežierať aj tie najodolnejšie múry, ktoré predstavujú prácu našich predkov. Na to, ako nechávame chátrať svoju vlastnú minulosť, a tiež na to, ako sa nám rozkladajú archívy po celej republike, raz doplatíme buď my alebo naši potomkovia. Toto nie je apel na nikoho kompetentného, ani na ministerstvo kultúry, veď predsa „žobráka môžeš len obdariť a nie od neho niečo žiadať“. Týmto mám na mysli každého z nás. Viete, že za jednu premiérovú vstupenku do kina môže navštíviť celá rodina múzeum a ešte budete mať aj odborný výklad lektora? Príďte a zaujímajte sa. Ak môžete, pomôžte. Všade sú prasknuté múry, zlá elektroinštalácia, zlé podmienky na uloženie historických artefaktov. Dajte svojim deťom, priateľom i známym príklad.

Ak som vás presvedčil, pozrite sa na naše stránky www.muzeum.sk a nájdite si, čo vás zaujíma. Nájdete tu otváracie časy a iné základné informácie o väčšine inštitúcií. Ostatné postupne spracúvame. Pokiaľ tam ešte nie je to, čo vás zaujíma, napíšte na info(@)muzeum.sk. Každý námet je vítaný. Taktiež pokiaľ máte záujem o podporu nášho projektu, napíšte na reklama@muzeum.sk, pošleme vám podmienky reklamy na týchto stránkach.

Verím, že tým, čo robím, aspoň trochu prispejem ku skutočnej kultúre a kultúrnosti nás všetkých a ďakujem všetkým, ktorí nám pri tom držia palce.

 

Ing. Milan Šoka | 06.03.2001 13:43 | kultúrne pamiatky

 

Návrat na referencie / Back to Refers

 

Informácie aktualizujeme priebežne a vyhradzujeme si právo na ich zmenu!