Muzeum.SK

SLOVENSKÁ VLASTIVEDA NA INTERNETE www.muzeum.skpohľady

 

pohľady 3/2005Mnohí naši čitatelia majú už vlastný počítač a pokiaľ disponujú internetom, tak si určite radi zasurfujú pri hľadaní zaujímavých serverov. Samozrejme, že sa pritom neobmedzujú iba na rakúske ponuky, ale neraz začrú i do slovenských alebo českých prameňov.

V tejto súvislosti sme objavili pre vás jednu stránku, ktorá síce neponúka „všetky krásy sveta“ - ako sa spieva v Predanej neveste, ale každopádne všetky krásy pôvabného Slovenska. Jedná sa o internetovú stránku www.muzeum.sk.

Každý, kto chce starú vlasť spoznať lepšie, by mal nahliadnuť do tohto nanajvýš sýteho prameňa poznania. Nájdete tu o Slovensku naozaj všetko, od informácií o obciach a mestách až po múzeá a galérie. Celé rozčlenenie servera je prehľadné a naozaj bohaté. Navyše informácie sú poskytované nielen po slovensky, ale i v angličtine.

Úvodná stránka ponúka zaujímavý prehľad noviniek, ako napr. poukázanie na vynikajúci projekt STANICA. Tu sa jedná o využitie, obohatenie a revitalizáciu železničných staničných priestorov v Žiline-Záriečie na trati do Rajca, asi v štýle na západe známych podnetov pod názvom „Kulturfabrik“, ako napríklad vo Wien-Stadlau. Ďalej tu nájdeme internetovú kaviareň s čitárňou, galériu, ateliéry a dokonca i divadlo. Ale toľko je len začiatok a len zlomok obrovskej ponuky na tejto internetovej stránke. Chcete niečo vedieť o Turzovke, Betliari, Ilave a či Michalovciach? Stačí kliknutie a už vám ponúka fotografie a detailné informácie i s možnosťami ubytovania.

Na inom mieste sa dozviete, že na Slovensku existuje 162 múzeí, medzi inými banské, poštové, poľnohospodárske, židovské, rómske, maďarské, karpato-nemecké, včelárske, bábkarské, letecké, jednoducho všetko od výmyslu sveta...

Priam omamné sú oddelenia hradov a zámkov, pamiatok, miest a obcí, pekne v abecednom poriadku. Touto cestou nazriete do pestrých skanzenov, pamätných izieb (Franz Schubert, dr.Ján Jessenius, Jozef Murgaš), uzriete vodné mlyny, historické železnice, významné cintoríny atď.

Na dobre viditeľnom mieste je hľadáčik. Klikol som si tam na mesto Kokava n/Rim., lebo tam mám príbuzných a tu nič, hoci je to významné mesto so sklárskym i drevárskym priemyslom. Prekvapilo ma to. A tu som si uvedomil, že tam naozaj nemôže byť zastúpené každé mestečko na Slovensku i vzhľadom na skutočnosť, že celá táto doslova geniálna WEB-stránka nie je dielom obrovského kolektívu autorov, ale iba jedného jediného človeka - vedca, pána inžiniera Milana Šoku zo Žiliny! To je neuveriteľná skutočnosť, lebo sa jedná naozaj o veľdielo!

Chvályhodne sa o tomto projekte vyjadrili mnohé slovenské noviny a časopisy, dokonca český server dovolena.cz nešetril slovami obdivu. A teraz pribudne ďalšia pozitívna kritika v našich viedenských Pohľadoch, kde sa často píše o kladných slovenských výdobytkoch. Kto má rád Slovensko, nemôže túto hodnotnú stránku obísť, lebo je to vlastne skutočná, nanajvýš pútavá učebnica vlastivedy.

 

Ladislav Illavský

 

 

pohľady (Štvrťročník Slovákov v Rakúsku) číslo 3/2005 strana 18

 

Návrat na referencie / Back to Refers

 

Informácie aktualizujeme priebežne a vyhradzujeme si právo na ich zmenu!