Muzeum.SK

Žilina na interneteŽilinský večerník

 

Žilinský večerník 15.05.2001Internet je moderná knižnica, kde získame poznatky takmer o všetkom, načo si len spomenieme. Ak sa váš hlad po vedomostiach obráti na mesto Žilina, ponúkame niekoľko webových adries, ktoré uspokoja aj najnáročnejších zberateľov informácií...
Oficiálnu stránku mesta nájdete na adrese http://www.zilina.sk/. Poskytuje širokú škálu informácií o histórii i súčasnosti metropoly pod Dubňom. Pod ikonou Samospráva môžete napríklad získať kompletné personálne zloženie mestského zastupiteľstva, jeho komisií alebo telefónny zoznam mestského úradu. Stránka venovaná histórii mesta sľubuje návštevníkovi "osem strán textu a jedenásť fotografií, z ktorých si môžete urobiť celkom presnú predstavu o tom, ako to v historickej Žiline vyzeralo." Treba povedať, že autori svoje tvrdenie rozhodne nepreháňajú. Na spomínanej adrese získate takmer všetky dôležité informácie zo života mesta (kultúra, šport, žilinské médiá a pod.)
S "historickými" informáciami o Žiline sa stretnete aj po zadaní adries http://www.historia.sk/ alebo http://www.zilina-region.sk/. Na prvej z nich si môžete vybrať v abecednom zozname slovenských sídiel nielen naše mesto, ale aj obce v Žilinskom okrese. Po kliknutí na názov mesta získate všetky potrebné poznatky (historický pohľad, stručný popis, kontakty, otváracie hodiny a pod.) o jeho múzeách, galériách, pamiatkach, hradoch a zámkoch. Druhá adresa, patriaca Krajskému úradu v Žiline, síce logicky prináša viac informácií o histórii, hospodárstve a infraštruktúre kraja, (resp. ponúka štruktúru alebo telefónny zoznam KÚ), no pod samostatnou ikonou približuje aj dejiny krajského mesta spolu s fotodokumentáciou. Ďalšou užitočnou adresou je http://www.zilina.net/. V tomto prípade ide o hlavný mapový a informačný systém mesta, známy pod označením Mikropolis. Po otvorení stránky si môžete v databáze (aj anglická verzia) vyhľadať názvy a sídla firiem, ulíc, úradov, zdravotníckych zariadení, kultúrnych alebo športových ustanovizní, ktorých presnú polohu vám automaticky poskytne podrobná mapa. Od začiatku apríla poskytuje táto stránka aj SMS bránu, ktorá vám umožní posielať textové správy na mobil. Ako by to vyzeralo, keby sme si neprihriali vlastnú polievočku, a tak spomenieme aj adresu http://www.zilinskyvecernik.sk/. Tu nájdete každý týždeň, takmer kompletné, samozrejme najnovšie, vydanie Žilinského večerníka.

 

RÓBERT KAŠŠA | Žilinský večerník číslo 20 zo dňa 15.05.2001, 6. strana

 

Návrat na referencie / Back to Refers

 

Informácie aktualizujeme priebežne a vyhradzujeme si právo na ich zmenu!